Maraş | AFAD ekipleri enkazı terk etti, çalışan gönüllüleri de kovmaya çalıştı

Maraş merkezde AFAD’ın koordinasyonuyla hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birliği bir enkazdaki çalışmayı akşam terk edince gönüllüler devam ettirdi. Sabah tekrar gelen yetkili ekip gönüllüleri “Alana niye girdiniz?” diyerek kovmaya çalıştı

Maraş | AFAD ekipleri enkazı terk etti, çalışan gönüllüleri de kovmaya çalıştı

Maraş merkezde depremin ardından beşinci günde de arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Arama kurtarma çalışmalarından yardım organizasyonuna kadar hemen her alanda devletin yetersizliği de sürüyor.

Arama kurtarma gönüllüleri kovulmaya çalışıldı

AFAD’ın koordinasyonuyla hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birliği akşam 20.00 itibariyle çalışmalara ara verdiği Maraş merkezde halk gönüllülerden yardım istedi. Akşam itibariyle AFAD’ın bıraktığı yerde sabaha kadar çalışmalara devam eden gönüllüler sabah tekrar bölgeye gelen AFAD yetkililerinin “Alana niye girdiniz?” tepkisiyle karşılaştı. Gönüllülere hesap soran yetkililer, gönüllüleri alandan kovmaya çalıştı. Bunun üzerine gönüllülerle yetkililer arasında gerilim yaşandı.

Tuvalet ve çadır sıkıntısı sürüyor

Merkezde tuvalet ve çadır sıkıntısı devam ediyor. Tuvaletler yetersiz ve taşmış durumda, su yok. Bu koşullarda alanda bekleyen ve yakınlarının enkazdan çıkması için yetkililerden yardım bekleyen insanlar bulunuyor.

Yardım organizasyonu da oldukça kötü. Kente pek çok yerden yardım tırları ulaşıyor. Ancak dağıtacak AFAD görevlisi yok denecek kadar az. Bu yüzden yardımın dağıtımı da adaletli dağıtımı da sağlanamıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur