İşten atılan Omega Motor işçileri direnişe devam ediyor

Omega Motor’da sendikalaştıkları için işten atılan Türk Metal üyesi işçilerin direnişi sürüyor. İşten atılan işçiler, tüm baskılara rağmen sendikalaşmada kararlı olduklarını ifade ediyor

İşten atılan Omega Motor işçileri direnişe devam ediyor

İstanbul Ümraniye’deki Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Omega Motor’da sendikalaştıkları için işten atılan Türk Metal üyesi işçilerin direnişi sürüyor. İşten atılan işçiler sendika yöneticileriyle birlikte her gün saat 16.00’da fabrika önünde eylem yaparken, patronun ise sendikalaşmayı kırma hamleleri sürüyor. İçerideki arkadaşlarına sendikadan vazgeçmeleri için baskı uygulandığını ifade eden işçiler, tüm baskılara rağmen sendikalaşmada kararlı olduklarını söylüyor.

Ne olmuştu?

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Omega Motor’da işçiler ağır çalışma koşulları ve düşük ücret dayatmasına karşı sendikalaşmak istedi. İşçiler, Türk Metal’de örgütlenmeye başladı. 450 işçinin çalıştığı fabrikada 200’e yakın işçinin örgütlenmesinin ardından patron durumu fark etti ve sendikalaşmaya öncülük eden 6 işçiyi işten attı.

6 işçinin işten atılmasının ardından fabrika önünde bir eylem yapıldı. Türk Metal yöneticilerinin de katıldığı eylemin görüntülerinde tespit edilen işçilerden 15’i de işten atıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur