Erdoğan, “gün bir olma zamanıdır” dedi, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: “SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız”

Depremzedelere yapılacak destekleri açıklayan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Erdoğan, “gün bir olma zamanıdır” dedi, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: “SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız”

Depremin dokuzuncu gününde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Ankara’da bulunan AFAD Merkezinde Kabine Toplantısı 15.20’de başladı. Toplantı deprem gündemli olarak düzenlendi. Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından saat 20.00 itibarıyla açıklamalarda bulundu. İlk etapta arama kurtarma ve yardım çalışmalarında yaşanan aksaklığı ‘hasarın büyüklüğüne’ ve ‘çetin kış şartlarına’ bağlayan Erdoğan, geçen günlerin ardından çalışmaların daha sistematik ve etkili hale gelmeye başladığını söyledi.

Erdoğan “Dünyadaki uzmanların tamamının da ittifakıyla, büyüklüğü, yıkıcılığı, istisnai bir tabiat olayı olarak değerlendiriliyor” dedi.

Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini bildirerek, “Yaralılarımızın 13 bin 208’i halen hastanelerimizde tedavi altındadır” dedi.

Erdoğan, “Deprem bölgesinde enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı” dedi. Erdoğan, “Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve iş yeri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından incelendi” diye konuştu.

Erdoğan, “İlk belirlemelere göre deprem bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun, yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yıkılan binaların altında kalan son vatandaşımızı da oradan çıkarana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” derken “Depremin yıktığı veya oturulamaz hale getirdiği her evi, her iş yerini yeniden yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

“İlk etapta hem arama kurtarma hem de yardım çalışmalarında ciddi aksamalara neden oldu”

Erdoğan şöyle devam etti:

Enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı. 369 bin binadaki 1 milyon 308 bin ev ve iş yeri incelendi. 47 bin binadaki 211 bin konutun yıkılmış acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. 1 hafta içinde bitirilecek hasar tespit çalışmaları tamamlandığında kesin sayılar ortaya çıkacaktır.

Deprem bölgesindeki hasarın büyüklüğü yanında çetin kış şartları ile ulaşım ve enerji başta olmak üzere, alt yapıda yaşanan yıkımlar işimizi çok zorlaştırdı. Tüm bu sıkıntılar ilk etapta hem arama kurtarma hem de yardım çalışmalarında ciddi aksamalara neden oldu.

İlk saatte ve günlerdeki zorluklar aşıldıkça yürütülen çalışmalar daha sistematik daha etkili hale gelmeye başladı.

“Şehrinize sahip çıkın”

Yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve denetimi konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi göstermekle birlikte işi daha sıkı tutmamız gerektiğini de hatırlatıyor.

Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına hemen başlayabiliyoruz. Amacımız, 1 yıl içinde deprem bölgesinde konut ihtiyacını çözecek sayıda kaliteli ve güvenli yapının inşasını tamamlamaktır. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımdan 1 yıl sabretmelerini istiyorum.

Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımdan istirhamım, şehirlerine, ilçelerine, mahallelerine, evlerine, işlerine velhasıl tüm unsurlarıyla hayatlarına sahip çıkmalarıdır.

Nakdi destekler

Erdoğan “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz” açıklamasını yaptı:

  • Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre vatandaşlarımıza ilave destekler yapacağız.
  • Bölgedeki işletmelere yönelik ilave kredi garanti fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır.
  • Bankacılık sektörümüz, 2022 karlarının belli bir oranını, şu an itibarıyla 50 milyar lira civarında, depreme tahsis ettiler.
  • Yurt içinde ve dışında AFAD’a yapılan, şimdilik tutarı 8,3 milyar lirayı bulan yardımların tamamını deprem bölgesi için kullanıyoruz.
  • Toplam 1,6 milyon depremzedenin barınma ihtiyacını karşılamış durumdayız.
  • Vergi ertelemelerinden bankacılık düzenlemelerine kadar pek çok unsuru içeren mücbir sebep halinden yaklaşık 638 bin mükellefimiz yararlanacak.
  • Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteyneri ülke içinden ve dışından yapacağımız takviyelerle ihtiyaç sahiplerinin hizmetine vereceğiz.
  • Kabine üyeleri, kabine toplantısına katılan kamu görevlileri olarak, depremzedeler için AFAD’a toplam 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık.
  • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuruların 8 Mayıs’a kadar uzatıldığı bölgedeki çiftçimizin 8,3 milyar liralık destekleme ödemesini öne alarak hızla yapıyoruz.

“Madencilerimizin cansiperane verdikleri mücadele hiçbir zaman hatıralarımızdan silinmeyecektir

Erdoğan şöyle devam etti:

KYK yurtlarımızı öğrencilerimizin mağduriyetine meydan vermeden depremzedelere açtık.

MEB’e bağlı deprem bölgesindeki tüm okullarda da ikinci dönemde deprem şartı aranmayacaktır. Diğer 71 ilimizdeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim 20 Şubat’ta başlayacaktır.

Deprem bölgesinde 1 Mart itibariyle 10 ilimizde ki, buna Elazığ’ı ilave edeceğim şartları uygun okullarımızda eğitim, öğretime başlama imkanını veriyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Zonguldak Türkiye Kömür İşletmeleri’nden buradaki deprem bölgesine gelen tüm oradaki madencilerimizin gerçekten cansiperane verdikleri mücadele hiçbir zaman hatıralarımızdan silinmeyecektir.

Kılıçdaroğlu’nu azarladı

Barajların patladığından, artık su tutamaz hale geldiğinden bahsetmeye başladılar. Bu sosyal medyanın bu noktada attığı iftiralarla özellikle bu zor zamanda bir olma yekpare hareket etmemiz gereken bir zamanda ne yazık ki Türkiye’de ana muhalefet ciddi manada çirkinleşti. Kalkıyor, Borsa İstanbul ile ilgili atılan adımlarda SPK’nın önüne gidiyor, gösteri yapıyor. Bu milletin paralarının SPK’da veya farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyor. Gün bir ve beraber olma zamanıdır. Bu tür şeylerle ilgili elinde belgen varsa, hayat boyu zaten bu tür belgelerle konuşmadın. Hayatın hep yalanlarla hareket ettin. Bu arada yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Senin mumun çoktan yandı ve hala yanmaya devam ediyor.

Her türlü çirkefliği yapanları şimdilik biz de not ediyoruz. İnsanlar can derdindeyken SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, insanları devletlerine karşı tahrik ederek canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur