Brezilya’da sel: 49 kişi yaşamını yitirdi, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Brezilya'da 18 Şubat'ta başlayan aşırı yağışlar sele dönüştü. En az 49 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 500'den fazla kişi de yerinden oldu

Brezilya’da sel: 49 kişi yaşamını yitirdi, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Brezilya’da 18 Şubat’ta başlayan şiddetli yağışlar sele dönüştü. Aşırı yağışın oluşturduğu sel ve heyelan sonucu en az 49 kişi yaşamını yitirdi. 2 bin 500’den fazla kişi de yerinden oldu. Aşırı yağışlardan en çok Sao Paulo eyaletinin kıyı bölgesi etkilendi.

Ordu, itfaiyeciler ve gönüllülerin, Barra do Sahy, Baleia ve Camburi’nin plajlarını çevreleyen tepelerdeki toprak kaymalarından sonra hala kayıp olan onlarca insanı çamurun altında arama çalışmaları devam ediyor.

Kurtarma çalışmalarına 600’den fazla askeri ve polis memuru katılırken, Sao Paulo valisi Tarcisio de Freitas, kaynak dağıtımını kolaylaştırmak için altı belediyede olağanüstü hal ilan etti.

Entegrasyon ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Waldez Goes ve Limanlar ve Havaalanları Bakanı Marcio Franca ile birlikte Brezilya’da kaydedilen en şiddetli yağışlardan en çok etkilenen belediye olan Sao Sebastiao limanına vardı. Goes varışta yaptığı açıklamada hükümetin yeniden inşa ve mağdurlara yardım için tahmini 60 milyon real (11.6 milyon ABD doları) yatırım yapacağını duyurdu.

Donanma da devrede

Donanma 200 metre uzunluğunda ve 1400 kişi ile 18 uçak taşıma kapasitesine sahip Atlantico uçak gemisini harekete geçirdi.

Gemi, Sao Paulo’nun kuzey kesimindeki ana yollar tahrip edildiği ya da devre dışı bırakıldığı için mahallelerin yeniden inşasının yanı sıra lojistik ve yaralılara yardım için güvenli bir liman ve genel cerrahi ve ortopedi uzmanlarının yanı sıra anestezi uzmanları, eczacılar ve hemşireler de dahil olmak üzere 28 doktorun bulunduğu mobil bir hastane olarak hizmet verecek.

Sendika.Org, teleSUR English

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur