Bahçeşehir Koleji’nde sadece öğretmenler değil yazılımcılar da dertli: Ortalama ücretin yarısına yoğun iş temposu

Asgari ücretle öğretmen çalıştırdığı açığa çıkan Bahçeşehir Koleji bünyesindeki BK Mobil firmasında çalışan yazılımcıların da benzer dertleri var. Piyasa ortalamasının dahi yarısına çaıştırılan yazılımcılar yoğun iş temposundan da şikayetçi

Bahçeşehir Koleji’nde sadece öğretmenler değil yazılımcılar da dertli: Ortalama ücretin yarısına yoğun iş temposu

Bahçeşehir Koleji’nde öğretmenlerin asgari ücretle çalıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından kamuoyunda kuruma yönelik bir tepki oluştu. Öğretmenlerin asgari ücretle çalıştırılmasına yönelik tartışmalar sürerken aynı kuruma bağlı çalışan yazılımcıların da benzer sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Bahçeşehir Eğitim Kurumları’na bağlı BK Mobil şirketine bağlı çalışan bir yazılımcı yaşadıklarını Sendika.Org’a aktardı. Bahçeşehir Koleji’nde kullanılan eğitim yazılımı Metodbox’ın geliştirilmesinde çalışan yazılımcı 2020 Nisan’da işten ayrıldığını ve çalışan sirkülasyonunun yüksek olduğunu belirtti. Kendi dönemindeki çalışma arkadaşlarının hiçbirinin şu an orada olmadığını ekleyen yazılımcı, bunun bile yaşanan durumun göstergesi olduğunu ifade etti.

O dönem kendi tecrübesindeki yazılımcıların piyasada ortalama olarak 8-9 bin lira aralığında maaş aldığını ancak BK Mobil’de 4-5 bin lira maaş aralığında çalıştırıldıklarını ifade etti. Çalışma koşullarından da bahseden yazılımcı, sorunun sadece maaşlar olmadığını ekledi. Konuştuğumuz yazılımcı, iş yetiştirme baskısının, bu baskıyla birlikte fazla mesaiye zorlamanın ve mobbingin çalışma şartlarının normali haline geldiğini ifade ediyor. Ayrıca pandeminin ilk döneminde ofise gelmeye zorlandıklarını ifade eden yazılımcı, evden çalışmaya geçildiğinde de takip uygulamaları aracılığıyla yoğun bir baskıya maruz kaldıklarını ekledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur