Bahçeşehir Koleji öğretmenlere asgari ücret veriyor: Öğretmenler dekontları paylaştı, patron itiraf etti

Maaşları asgari ücretin altında kalan Bahçeşehir Koleji öğretmenlerinin 'zamlı' maaşları asgari ücret oldu. Öğretmenler dekontlarını paylaşıp isyan etti. Patron Enver Yücel durumu itiraf etti

Bahçeşehir Koleji öğretmenlere asgari ücret veriyor: Öğretmenler dekontları paylaştı, patron itiraf etti

Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, yine sefalet ücreti dayatmasına karşı seslerini çıkarmaya başladı. Aralık ayında yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte özel sektörde çalışan öğretmenlerin pek çoğunun maaşı asgari ücretin altında kaldı. Ocak ayıyla birlikte ne kadar zam alacaklarını dahi bilmeyen Bahçeşehir Koleji öğretmenleri dün (31 Ocak) banka hesaplarına yatan maaşla birlikte şok yaşadı.

Patrondan itiraf, pişkinlik ve hakaret

Ortalama 8 bin lira maaş alan öğretmenlere neredeyse hiç zam yapılmamış ve asgari ücret yatırıldı. Öğretmenler dekontlarının yatan maaşlarının ekran görüntülerini Twitter’da paylaştı. Komedyen Kaan Sekban da öğretmenlerin bu sorununa dikkat çeken bir tweet atınca Bahçeşehir Koleji’nin kurucusu ve sahibi Enver Yücel, Sekban’a itiraz etmeye çalışırken asgari ücretle öğretmen çalıştırdıklarını itiraf etti.

Yücel’in itirafı oldukça tepki topladı. Tepkilere karşı Yücel, pişkin tavırlarını ve hakaretlerini sürdürdü.

Asgari ücrette eşitlendiler

Yücel’in itirafının ardından Bahçeşehir Koleji’nde çalışan bir öğretmene ulaşarak aldıkları ücretleri ve çalışma koşullarını sorduk. Sendika.Org’a konuşan öğretmen sözlerine kendisine de 8 bin 510 lira yattığını söyleyip Yücel’in itirafını doğrulayarak başladı. Dört yıldır aynı kurumda çalıştığını, 10 yıldır da meslekte olduğunu ifade eden öğretmen, zamdan önce, yani asgari ücret 5 bin 500 lirayken 8 bin 200 lira maaş aldığını ancak şimdi asgari ücrette eşitlendiklerini ifade etti.

Yönetici maaşlarının ne kadar olduğunu bilmediğini ifade eden öğretmen, kendi çalıştığı kampüste branş öğretmenlerinin tamamının asgari ücrette eşitlendiğini belirtti. Kendileri dışında haftanın birkaç günü okula gelen sözleşmeli öğretmenlerinse asgari ücret dahi almadığını ekledi.

Haftanın beş günü okul saatleri dışında ek derslerin de olduğunu ifade eden öğretmen, çok yoğun bir tempoda çalışmaya zorlandıklarını belirtti.

Kayıt ücreti 100 bin lirayı aştı

Kayıt ücretlerini sorduğumuzda ise seviyelere göre değiştiğini ifade eden öğretmen, her halükârda 100 bin liranın üstünde olduğunu belirtti. Bazı kaynaklarda 200 bin liraya kadar çıktığı da ifade ediliyor. Sosyal medyada tepki gösterenlerin bazıları yemek için bile 30 bin lira alan okulun öğretmenlere asgari ücret vermesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

“Onların alevini söndürecek hiçbir şey yok”

Öğretmenler arasında nasıl değerlendirildiğini sorduğumuzda ise öğretmenlerin mutsuz, umutsuz ve kızgın olduğu cevabını aldık. Konuşan öğretmen, öğretmenlerdeki öfkeyi anlatmak için “Onların alevini söndürecek hiçbir şey yok” dedi.

Mücadeleleri kazanım getirmişti

Bahçeşehir Koleji geçen sene de aynı şekilde gündeme gediğinde Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın öncülüğünde yürütülen mücadele sonrasında yönetim öğretmenlere 2 bin lira ek zam yapmak zorunda kalmıştı. Öğretmenlerin önceki maaşlarının 8 bin lira civarında olmasının sebebi de buydu. Yine asgari ücret düzeyinde maaş alırken maaşları 8 bin lira düzeyine yükselmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur