Ankara’da üniversitelilerden deprem seferberliği

Ankara'da üniversiteliler depremin ardından ilk günden itibaren bir seferberlik için yardım topluyor, deprem bölgesinde çalışmak için gönüllü ekipler kuruyor, Ankara'ya gelen depremzedelerle ilgileniyor

Ankara’da üniversitelilerden deprem seferberliği

Depremin ilk gününden beri Ankara Üniversitesi, ODTÜ ve diğer üniversitelerin spor salonlarında, Ankara Büyükşehir Belediyesi tesislerinde toplanan yardımlar, üniversiteliler tarafından kolilenmeye devam ediyor. Bir yandan da ihtiyaç malzemesi toplamaya devam eden üniversiteliler, her üniversiteden çeşitli öğrenci grupları ile elinden geldiğince dayanışma gösteriyor.

Bir kısım üniversiteli ODTÜ Mezunlar Derneği ile beraber ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu ilk yardım ve dağcılık bilgisini deprem bölgesinde kullanmak üzere yardım tırlarıyla beraber yola çıktı. Üniversiteliler çeşitli mahallelerde kapı kapı dolaşarak ayni yardım toplamaya da devam ediyor.

Yeniden inşaya çağrı

Dün itibariyle YÖK, bahar dönemini bir sonraki açıklamaya kadar ertelendiği duyurdu. Üniversiteliler bilimsel bilgilerini halkla paylaşmak için harekete geçti. Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif, sağlık, psikoloji, çocuk gelişimi ve ilgili bölümlerden üniversiteliler bir araya getirmek için çağrı yaptı.

Depremden etkilenen Hatay’a da giden üniversiteliler bir yandan aşevi ve revir faaliyelerine destek olurken bir yandan da arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına destek oluyor.

Üniversitelilerin bir diğer faaliyeti de deprem bölgesinden Ankara’ya gelen depremzedelerin acil ihtiyaçları karşılamak. Toplanan yardımların bir kısmı Ankara’ya gelen depremzedelerin ihtiyaçları için kullanılıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur