Türkiye Psikiyatri Derneği: “Cinsellik, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim tıp eğitimi müfredatında temelde ruh sağlığı alanının konusudur”

Meclis Anayasa Komisyonu’nda cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim uzmanı sıfatıyla dinlenen Ürolog Zeki Bayraktar’ın ayrımcı açıklamalarının ardından Türkiye Psikiyatri Derneği bazı hatırlatmalar yaptı

Türkiye Psikiyatri Derneği: “Cinsellik, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim tıp eğitimi müfredatında temelde ruh sağlığı alanının konusudur”

Türkiye Psikiyatri Derneği sosyal medya hesabında paylaştı: “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler bilimsel veriler ışığında sapkınlık ve hastalık olarak tanımlanamaz”.

Dernek, cinsellikle ilgili konuların temelde ruh sağlığı uzmanlarının konusu olduğuna dikkat çekti. Derneğin açıklamasının tamamı şöyle:

Cinsellik bedende yaşanan ruhsal bir durumdur. Cinsellik, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, cinsellikle ilgili sorunlar ile temelde ruh sağlığı ilgilenir. Tıp eğitimi müfredatında da temelde ruh sağlığı alanının konusudur.

Cinsel kimlikleri nedeni ile ayrımcılığa, şiddete ve kabul görmemeye maruz kalan kişilerde ruhsal bir hastalık gelişme riski artar. Cinsel kimlik çeşitlilikleri ile ruh sağlığı uzmanlarının ilgilenmesinin başka bir sebebi de budur.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler birbirlerine üstünlüğü olmayan durumlardır, bilimsel veriler ışığında sapkınlık ve hastalık olarak tanımlanamaz.

İnsanlık tarihine bakıldığında, bilinenin aksine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler her zaman hastalık olarak görülmemiştir.

Derneğin açıklaması, Meclis Anayasa Komisyonu’nunda 24 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen “ailenin yeniden tanımlanması” ayrımcı teklifinin uzman değerlendirmesinde, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığıyla tanınan Ürolog Zeki Bayraktar’ın iddialarının ardından geldi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur