Trendyol kuryeleri yine yollarda: “Düşük zammı kabul etmeyelim, çok paket atıp hayatımızı riske atmayalım”

Trendyol bünyesinde çalışan kuryeler paket başı ödemelere yapılan zammı düşük buldukları için İstanbul'un pek çok yerinde kontak kapattı

Trendyol kuryeleri yine yollarda: “Düşük zammı kabul etmeyelim, çok paket atıp hayatımızı riske atmayalım”

2022 Ocak ve Şubat ayındaki eylemlerin ateşleyicilerindendiler. Trendyol bünyesindeki esnaf kuryeler, düşük zam dayatmasına karşı kontak kapatarak diğer kurye firmalarını ve iki aya 107 direniş sığdıran Türkiye işçi sınıfına örnek oldu.

Trendyol kuryeleri yaklaşık bir sene sonra yeniden yollarda. Trendyol GO bünyesindeki esnaf kuryeler paket başı ödemelere yapılan zammı düşük buldukları için İstanbul’un pek çok yerinde toplanıp konvoylar oluşturmaya başladı. Kuryeler ayrıca WhatsApp, Telegram grupları ve sosyal medyadan “Düşük zammı kabul etmeyelim, çok paket atıp hayatımızı riske atmayalım, birlik olalım” diye şeklinde mesajlar paylaşıyor.

Kuryeler ne istiyor?

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre 12 saat boyunca hiç durmadan ortalama 2 bin 500’den fazla kilometre yol yapan bir kuryenin haftalık kazancı, şirketin önerdiği rakamlara göre 4 bin 530 TL oluyor.

Bu miktar aylık olarak 18 bin 120 TL’ye denk düşüyor ama bu kuryeler motor bakımlarını, benzin ve mazotlarını kendileri alıyorlar. Tüm masraflarını kendileri karşılıyorlar. Böyle düşününce kazandıkları ücretler, asgari ücret seviyesine kadar düşüyor.

Kuryeler ise benzine yapılan, asgari ücrete yapılan zam oranlarında bir zam talep ediyorlar.

Geçen sene direnişle kazandılar

Trendyol Express kuryeleri geçen sene direnişlerini kazanımla sonuçlandırmıştı. Şirketin çalışanlara teklif ettiği 9 bin lira ücret, çalışanların kontak kapatması ve çok sayıda ilde çalışmayı reddetmesi ile 12 bin 500 liraya çıkarıldı. Bu teklif, paket başı ödeme alan çalışanların aylık hak ediş miktarları bu tutarın altında kaldığında yapılacak en az ödemeyi temsil ediyor. Trendyol çalışanlarının açtığı yoldan, Aras Kargo, HepsiJet ve daha bir çok şirket çalışanları da direnişe geçti.

Esnaf kuryelerin direnişlerine dair yazı:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur