Trendyol kuryeleri bir kere daha kazandı

Geçen sene ocak ve şubat aylarındaki işçi direnişlerinin ateşleyicilerinden olan ve ilk kazanımlardan birini elde eden Trendyol kuryeleri, bir kere daha eyleme geçti ve bir kere daha kazandı

Trendyol kuryeleri bir kere daha kazandı

Geçen sene ocak ve şubat aylarındaki işçi direnişlerinin ateşleyicilerinden olan ve ilk kazanımlardan birini elde eden Trendyol kuryeleri, bir kere daha eyleme geçti ve bir kere daha kazandı.

Trendyol GO bünyesindeki esnaf kuryeler paket başı ödemelere yapılan zammı düşük buldukları için İstanbul’un pek çok yerinde toplanıp konvoylar oluşturarak duruma tepki gösterdi. Trendyol Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren kuryeler, şirket yönetimiyle görüştü. Görüşme sonrasında kuryelerin kazanımları açıklandı.

Mola haklarını kazandılar

Sözcü’de yer alan habere göre ‘alevli saatler’ olarak belirtilen hafta içi 17.00 ila 22.00 saatleri arasında ve hafta sonu ise 15.00 ila 22.00 arasında mola vermelerinin yasak olduğunu anlatan işçiler, bu saatler arasında tuvalet ihtiyaçlarını dahi gideremediklerini anlatmıştı.

Görüşme sonrası yapılan yapılan düzenleme ile çalışanlara ‘alevli saatlerde’ mola hakkı verildi.

Bunun dışında, söz konusu saatlerde 60 paket kotasının getirildiği açıklandı. Yani işçiler 60 paketi saat sınırlaması olmadan ister bir haftada ister bir ayda teslim edebilecek.

Bunun dışında tüm bonus baremlerine ekstra 40 TL eklendiğini duyuran çalışanlar, AVM’den alınan ilk sipariş ücretinin de 5 TL fazla olacağını aktardı.

Trendyol: “Senelik olarak yüzde 120 zam yapıldı”

Trendyol tarafından yapılan açıklamada ise saatlik hak edişin yüzde 120 zamla 100 liraya çıkarıldığı ifade edildi. Trendyol, günde ortalama 8 saatçalışan kuryelerin aylık net kazancının 11 bin 400 liraya çıktığını ekledi. Açıklama şöyle:

Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın faaliyet modeli ile ilgili sizi bilgilendirmek isteriz.

Yeni faaliyet döneminde, Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın hakedişleri, bir önceki yıla göre yüzde 120 artmıştır. Ocak 2022 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi 45 TL iken, Ocak 2023 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi yapılan yüzde 120 senelik artış oranı ile birlikte 100 TL seviyesine gelmiştir.

Bir önceki artış dönemi olan Temmuz 2022 ile kıyasladığımızda ise, hakedişlerde yüzde 60 oranında artış gerçekleşmiştir. Ayrıca dün akşam gerçekleşen görüşmeler sonrasında yapılan artışla birlikte günde ortalama 8 saat faaliyet gösteren bir taşıyıcı iş ortağımızın aylık net kazancı 11,400 TL’ye  yükselmiştir.

Ayrıca, iş ortaklarımızın açıklanan faaliyet modeline ilişkin görüşleri ve talepleri de kendileriyle bir araya gelerek hassasiyetle değerlendirilmiş ve gereken tüm aksiyonlar alınmıştır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur