TGB’den ODTÜ’de polis destekli faşist provokasyon: ODTÜ’lüler geçit vermeyince kampüse polis nezaretinde girdiler

Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) paravan olarak kullandığı Savunma Sanayi Topluluğu aracılığıyla organize edilen Savunma Sanayi Zirvesi, ODTÜ'lüler salon önünde toplanınca Rektörlük tarafından iptal edilmek zorunda kalındı. Bunun üzerine TGB'liler kampüse girdi ve polis nezaretinde Rektörlük önünde toplandı

TGB’den ODTÜ’de polis destekli faşist provokasyon: ODTÜ’lüler geçit vermeyince kampüse polis nezaretinde girdiler

Vatan Partisi çizgisindeki Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) ODTÜ’de kendisine alan açma mücadelesi bir kez daha başarısız oldu. Çeşitli öğrenci toplulukları aracılığıyla var olmaya çalışan TGB’nin bu seferki hedefi Savunma Sanayi Topluluğu aracılığıyla organize ettiği Savunma Sanayi Zirvesi etkinliğinde propaganda yapabilmekti.

Kültür ve Kongre Merkezi’nde (KKM) düzenlenecek etkinlik öncesinde ODTÜ’lüler kampüste TGB’nin siyasi çalışmalarına paravan olarak kullandığı çeşitli topluluk ve grupları teşhir etti, TGB’ni geçmişte yaptığı faşist provokasyonları hatırlattı. Bugün düzenlenecek etkinlik için de KKM önüne çağrı yapıldı.

Etkinlik öncesinde TGB’nin önceki provokasyon girişimlerinin anımsatıldığı afiş, etkinliğin yapılacağı salonun kapısına da asıldı

Provokasyon girişimi engellendi

ODTÜ’lülerin KKM önünde toplanmasının ardından Rektörlük, etkinliği iptal etmek zorunda kaldı. Etkinliğin iptal edildiği atılan maille öğrencilere duyuruldu. TGB’liler ise A1 kapısından kampüse girmeye çalıştıysa da özel güvenliklerin müdahalesi soucu giremedi.

KKM önünde açıklama yapan ODTÜ’lüler “Bin bir emekle yaratılmış ODTÜ geleneği, bunca yıldır hiçbir iktidara, hiçbir rektöre, hiçbir saldırıya baş eğmedi. Bundan sonra da eğmeyecek. ODTÜ’yü düşürmeye çalışanlar, ODTÜ’de temsil edilen değerleri yok etmeye çalışanlar bilsin ki ODTÜ devrimcilerin kalesidir” dedi.

Polis desteği gecikmedi

Ancak TGB’liler ve Vatan Partililer medyadan ve sosyal medyadan da provokasyonu harladı. Mehmet Metiner ve Metin Külünk gibi AKP’li isimler, Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur da sosyal medyadan ODTÜ’lülere yönelen lince destek oldu. Kampüse alınmayan TGB’li grup, güvenlikleri aşarak kampüse girdi ve Rektörlük önüne yürüdü. Polis de TGB’lilerle birlikte kampüse girerek provokasyonun parçası oldu. Fizik önünde sloganlarla tepki gösteren ODTÜ’lülerle Rektörlük arasına polis barikat kurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur