TGB provokasyonuna karşı duran ODTÜ topluluklarının etkinlikleri yasaklandı: Evrim Konferansı da yasak!

ODTÜ Rektörlüğü, TGB provokasyonuna karşı Kültür ve Kongre Merkezi önündeki protestoya çağrı yapan 17 öğrenci topluluğunun faaliyetlerini 45 gün süreyle yasakladığını duyurdu. 17 topluluk arasında bulunan Biyoloji ve Genetik Topluluğu'nun düzenlediği Aykut Kence Evrim Konferansı da yasak kapsamında

TGB provokasyonuna karşı duran ODTÜ topluluklarının etkinlikleri yasaklandı: Evrim Konferansı da yasak!

Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB), Savunma Sanayi Zirvesi etkinliği bahanesiyle ODTÜ’deki polis destekli provokasyonunun ardından kayyum rektör Verşan Kök’ün ODTÜ öğrencilerine yönelik baskısı kesilmiyor. Daha önce provokasyonu bahane eden ODTÜ Rektörlüğü, bütün toplulukların etkinliklerini askıya almıştı.

Dönem kapanışında öğrencilere mail atan ODTÜ Rektörlüğü, TGB provokasyonuna karşı Kültür ve Kongre Merkezi önündeki protestoya çağrı yapan 17 öğrenci topluluğunun faaliyetlerini 45 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Etkinlikleri yasaklanan topluluklar şunlar

1. Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu
2. ODTÜ Oyuncuları
3. Çevre Topluluğu
4. Sosyoloji Topluluğu
5. Siyaset Bilimi Topluluğu
6. Medya Topluluğu
7. Felsefe Topluluğu
8. Arkeoloji Topluluğu
9. Sinema Topluluğu
10. Münazara Topluluğu
11. Ekonomi Topluluğu
12. Amatör Fotoğrafçılık Topluluğu,
13. Bilim ve Gelecek Topluluğu
14. Bilgisayar Topluluğu
15. Yapı Topluluğu
16. Mimarlık Topluluğu
17. Biyoloji ve Genetik Topluluğu

Evrim Konferansı yapılamayacak

Biyoloji ve Genetik Topluluğu’nun 17 yıldır düzenlediği ve bu sene 10-11 Şubat’ta yapılacak olan Aykut Kence Evrim Konferansı da yasak kapsamında.

Ne olmuştu?

Vatan Partisi çizgisindeki Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) ODTÜ’de kendisine alan açma mücadelesi bir kez daha başarısız oldu. Çeşitli öğrenci toplulukları aracılığıyla var olmaya çalışan TGB’nin bu seferki hedefi Savunma Sanayi Topluluğu aracılığıyla organize ettiği Savunma Sanayi Zirvesi etkinliğinde propaganda yapabilmekti.

Kültür ve Kongre Merkezi’nde (KKM) düzenlenecek etkinlik öncesinde ODTÜ’lüler kampüste TGB’nin siyasi çalışmalarına paravan olarak kullandığı çeşitli topluluk ve grupları teşhir etti, TGB’ni geçmişte yaptığı faşist provokasyonları hatırlattı. Bugün düzenlenecek etkinlik için de KKM önüne çağrı yapıldı.

ODTÜ’lülerin KKM önünde toplanmasının ardından Rektörlük, etkinliği iptal etmek zorunda kaldı. Etkinliğin iptal edildiği atılan maille öğrencilere duyuruldu. TGB’liler ise A1 kapısından kampüse girmeye çalıştıysa da özel güvenliklerin müdahalesi soucu giremedi.

TGB’nin bu polis destekli provokasyounun ardından soruşturma, TGB provokasyonuna karşı çıkan ODTÜ’lülere açıldı. Soruşturmanın yanı sıra provokasyon bahane edilerek bütün toplulukların etkinlikleri de askıya alınmıştı. ODTÜ’lüler Rektörlük önünde yaptıkları eylemle topluluk etkinliklerinin yasaklanmasına tepki gösterdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur