Seçimden sonra Akşener’e bakın!

İlk turda HDP’nin de kabul edeceği bir aday çıkarmayan Altılı Masa, ikinci turda hangi şartlar altında destek bekliyor anlamış değilim. Akşener’in HDP’siz yol haritası Erdoğan’ın yeni dönemi anlamına geliyor

Seçimden sonra Akşener’e bakın!

Bakın! Zira tek suçlu o! Seçim sürecini ve masayı kilitleyen, HDP’ye yüz çeviren, parti binasına para-militer odaklara Nihal Atsız üzerinden mesaj veren Akşener, yeni bir Erdoğan döneminin mimarı.

Meral Akşener’in Türkçü, şahin ve şimdilik az da olsa bastırmaya çalıştığı ırkçı tarafının para-militer bir yönü olduğunu unutmuşa benziyoruz. Asker üniformasıyla verdiği pozları hatırlayalım. Akşener MHP’den ayrıldıktan sonra ülkücü ve ırkçı kimliğinin gücünü göstermek adına Bahçeli’nin ve MHP’nin önünde daha fazla milliyetçi görünme çabasında. Milliyetçilik yarışında depar atmaya kalkarken Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’nın da yoluna güller döküyor. Altılı Masa’yı HDP nefreti üzerinden kilitliyor, seçimi ikinci tura gitmeye zorluyor. HDP’yi yok sayarak aday çıkarmaya iten Akşener iki seçim arasındaki 15 günlük sürede mucize yaratmayı umuyorsa yanılıyor. Cumhur İttfiakı’nın HDP’nin aday çıkarma kararını ellerini ovuşturarak karşıladıklarından eminim.

İlk turda HDP’nin de kabul edeceği bir aday çıkarmayan Altılı Masa, ikinci turda hangi şartlar altında destek bekliyor anlamış değilim. Akşener’in HDP’siz yol haritası Erdoğan’ın yeni dönemi anlamına geliyor. Şunu düşünmeden de yapamıyor insan: Akşener, Erdoğan’ın kazanması durumunda ittifaka ortak olup yoluna devam etmeyi mi planlıyor? Hiç uzak bir ihtimal olarak görmüyorum. Akşener’in Altılı Masa’daki memnuniyetsizliği İYİ Parti’yi ‘yerli – millî’ iktidarın aparatı olmaya götürüyor. İYİ Parti içinde böyle bir gizli plan veya B Planı olduğunu düşünüyorum. Altılı Masa’ya ‘siz HDP ile muhalefette olun’ biz de iktidarın içinde ‘denetleyici’ oluruz hikâyesinin parçasıyız mesajı vereceğini öngörüyorum.

Nihal Atsız’lı mesaj

İYİ Parti Genel Merkezi’nin ön cephesini tamamen kapatacak şekilde bir pankart asıldı. Nihal Atsız’ın ‘Bozkurtların Ölümü’ kitabındaki bir hikâyeden yola çıkarak parti merkezine yazılan söz romanda da anlatıldığı gibi belli bir gücü sonunda ölüm de olsa harekete geçirme mesajı içeriyor. 15 kişinin ölüp 15 kişinin sağ kaldığı hikâyede olduğu gibi Akşener de ordu içindeki para-militer bir güce mesaj verip Türkçü devleti güçlendirme ve kendisini tanıma mesajı iletiyor. Bu kuvvetli bir ihtimal. İkincisi ise İYİ Parti içindeki bir grubu tasfiye etmek adına kendi kliğini harekete geçirmek istiyor. Bunu da yine devlet kodlarıyla yapıyor. Atsız mesajını ülkücü, MHP’li ve İYİ Parti’li herkes net şekilde almıştır diye düşünüyorum.

Buradan hareketle kendi içinde tasfiyeler yaparak, para-militer güçlere ‘buradayız’ mesajı vererek seçim sonrası dikkate alınması gereken bir hareket olduğunu anlatan Akşener’in Altılı Masa’nın kendi direktifleri doğrultusunda hareket etmemesinin acısını çekmek istemediği anlamı çıkıyor. Akşener’in HDP ile ayrı aday belirleyip seçime gitmesinin uzak bir ihtimal olmadığı, aksine giderek netleştiği de ortaya dökülüyor. Akşener Altılı Masa’yı seçimden sonra görmüyor ve mevcut iktidarın daha güçlü bir ortağı olarak siyasi kariyerine devam etmek istiyor. Hem ülkücü hareketi geri kazanma, hem devlette Bahçeli’ye güçlü bir alternatif olma, hem de kimyasına uygun bulmadığı Kürt siyasetinin oturacağı bir masada yer almama gibi üçlü bir planı var.

Bunların tamamını birlikte düşündüğümüzde İYİ Parti’nin ve Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetme pahasına HDP ile hiçbir şekilde ortaklaşmayacağını görebiliriz. Seçimden sonra Akşener’in altılı masadan ayrılacağı kuvvetle muhtemel.

Ortada böylesi bir para-militer, milliyetçi ve devletçi bir yapı varken HDP neden kendi adayını çıkarmasın? HDP neden sırf Erdoğan gitsin diye yüzüne bakılmadığı bir masanın adayını desteklesin? HDP’nin Demirtaş’ın da dediği gibi herkesle her zaman müzakereye açık olduğu bilgisiyle şunu söylemek çok zorlama olmayacaktır: HDP, Erdoğan ile Kürt siyasetinin geleceği açısından şartlarını açıkça masaya koyduğu bir müzakere sürecini neden başlatmasın?


Sendika.Org, yayın hayatına başladığından bu yana işçi sınıfı hareketinin, solun ve genel olarak toplumsal muhalefetin gündemine ilişkin, farklı politik perspektiflerden düşünsel katkılara açık bir tartışma platformu olagelmiştir. Sitemizde yayımlanan yazılar yayın kurulunun politik perspektifiyle uyumluluk göstermeyebilir. Amacımız, mücadelenin gereksinim duyduğu bilimsel ve politik bilginin üretimini zenginleştirecek tüm katkılara, yayın ilkelerimiz çerçevesinde, olabildiğince yer verebilmektir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur