Parasız enerji için Parlamento önünde eylem: “İngiltere’de geçen kış 4 binden fazla kişi soğuk ve rutubetli evlerden dolayı öldü”

İngiltere'de geçen kış soğuk ve rutubetli evlerin yarattığı sağlık sorunlarından dolayı 4 binden fazla kişinin ölmesinin açıklanmasından sonra Parlamento binası önünde yapılan eylemde ısınma ve yemek pişirme gibi temel ihtiyaçları karşılayacak kadar enerjinin ücretsiz olması istendi

Parasız enerji için Parlamento önünde eylem: “İngiltere’de geçen kış 4 binden fazla kişi soğuk ve rutubetli evlerden dolayı öldü”

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi’nin kış ölümleri verilerini (aralık ve mart ayları arasındaki ölüm sayıları ve ölüm nedenlerine dair bir istatistik) açıklamasının ardından Yakıt Yoksulluğu Hareketi (Fuel Poverty Access – FPA), Ulusal Emekliler Birliği (NPC) ve Ödeme Yapmayın Hareketi Parlamento binası önünde eylem yaptı. Grup İngiltere’nin çeşitli yerlerinde talepleri için eylemlerini sürdürecek.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre geçen kış İngiltere’de 13 bin 400 kişi öldü. Dünya Sağlık Örgütü’nün hesaplama metodolojisine göre ise kış ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unun soğuk ve rutubetli evlerin yarattığı sağlık sorunlarından kaynaklanıyor.

Yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan eylemde siyah kıyafet giyenler, üzerinde kış boyu ölenlerin sayısı olan 13 bin 400 yazan bir tabutu Parlamento binasının olduğu Downing Sokağı’na götürdü. Başbakan Rishi Sunak’a her yıl yaşanan bu skandalı durdurmak için harekete geçmeye çağıran eylemciler bir mektup sundu.

Herkes için enerji

Eylemciler mevcut enerji fiyatlandırma sisteminin yerini FPA’nın ısınma ve yemek pişirme gibi temel ihtiyaçları karşılayacak kadar enerjinin ücretsiz olarak sağlanmasını içeren “Herkes İçin Enerji” planının alması çağrısında bulundu. Eylemciler bu planın nasıl finanse edileceğini de açıkladı. Aşırı kazanç vergileri, aşırı ve lüks enerji kullanımı için daha yüksek tarifeler ve tüm fosil yakıt sübvansiyonlarının sona erdirilmesi ile bu kaynağın yaratılabileceği ifade ediliyor.

Herkes İçin Enerji kampanyası koordinatörü Stuart Bretherton “Herkes İçin Enerji, vurguncular ya da çevreyi kirletenler için değil, insanlar ve gezegen için çalışan bir sistem önerisidir” dedi.

“Hiç kimse soğuğa bağlı hastalıklardan ölmemeli”

Ulusal Emekliler Birliği Genel Sekreteri Jan Shortt ise şunları söyledi:

Bu ülkede hiç kimse soğuğa bağlı hastalıklardan ölmemelidir. Ancak hayat pahalılığı, enerji fiyatlarındaki artış ve Devlet Sağlık Hizmetleri ile sosyal bakım hizmetlerinde yaşanan felaket boyutundaki kriz, önlem alınmazsa on binlerce kişinin daha ölümüne neden olacak. Hükümetin, en yaşlı ve en savunmasız insanlarımızın bu korkunç kıyımına son vermesinin zamanı geldi.

Sendika.Org, Morning Star

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur