Özel sektör öğretmenleri Ankara’da sokaktaydı: “Asgari ücretle çalışmaya son, taban maaş hakkımızı geri kazanacağız”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Ankara'da yaptığı eylemde taban maaş düzenlemesi olmadığı için çok sayıda öğretmenin asgari ücretle çalıştırıldığına dikkat çekerek "Taban maaş hakkımızı geri kazanacağız, yasalarla güvence altına aldıracağız" dedi

Özel sektör öğretmenleri Ankara’da sokaktaydı: “Asgari ücretle çalışmaya son, taban maaş hakkımızı geri kazanacağız”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, taban maaş talebiyle Ankara’da sokaktaydı. Geçen sene kurulan ve kurulduğu günden bugüne özel sektörde çalışan öğretmenlerin kamuda çalışan denkleriyle aynı ücreti almasını sağlayacak taban maaş düzenlemesi için mücadele eden Öğretmen Sendikası, Eğitim Sen 1 No’lu Şube önünde basın açıklaması yaptı.

Verdiği fiili mücadeleyle bir yılda hızla büyüyen Öğretmen Sendikası, açıklamanın başında öğretmenlerin yakıcı sorunlarına karşı etkili mücadele etmelerinin getirdiği başarıya dikkat çekti.

Açıklamada taban maaş düzenlemesinin olmamasından kaynaklı pek çok öğretmenin asgari ücret düzeyinde çalıştırıldığı ifade edildi. Vasıflı işçilere asgari ücret vermenin “hayatın olağan akışına aykırı olduğuna” dair Yargıtay kararının da olduğunu hatırlatan öğretmenler açıklamanın devamında mücadele iddialarını ortaya koydu.

“Kimsenin emeğimizi çalmasına izin vermeyeceğiz”

Öğretmenlerin açıklamasının devamı şöyle:

Artık biz varız, Öğretmen Sendikası var. Öğretmenler artık haklarını biliyor ve yüksek sesle dile getiriyor. Özel sektör öğretmenleri yalnız değil, çok kalabalık, çok haklı ve örgütlü. Kimsenin emeğimize göz dikmesine, emeğimizi çalmasına izin vermeyeceğiz!

Haklı taleplerimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Taleplerimizin karşılanması için Meclis Genel Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı acil bir şekilde gereken kararları almalıdır.

Taban maaş hakkımızı geri kazanacağız, yasalarla güvence altına aldıracağız.

Belirli süreli iş sözleşmesini, öğretmeni yaz tatilinde açlığa mahkum eden sözde ‘on aylık’ sözleşmeleri ortadan kaldıracağız. İhbar ve kıdem tazminatı, ek ders ücretleri, doğum izni gibi en yaşamsal haklarımızı alacağız ve öğretmenin onurunu zedeleyen öğretmeni ayrıştıran her türlü ayrımcılığın karşısında duracağız. Haykırıyoruz:

Asgari ücretle çalışmaya son!

Patronlara değil, öğretmenlere güvence!

Taban maaş hakkımız yeniden yasalaşsın!

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur