Metin Lokumcu davası 25 Mayıs’a ertelendi

Metin Lokumcu davasının 7. duruşması Trabzon Adliyesi'nde devam etti. Dava 25 Mayıs'a ertelendi

Metin Lokumcu davası 25 Mayıs’a ertelendi

2011 yılında Hopa’da polisin sıktığı biber gazı sonucu kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Metin Lokumcu için adalet mücadelesi sürüyor. Artvin Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi düzenlenen protestolarda polisin biber gazlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı davanın yedinci duruşması Trabzon Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün (26 Ocak) ve bugün (27 Ocak) görüldü. Dava 25 Mayıs’a ertelendi.

Duruşmadan

Duruşma saat 10.20’de başladı. Tanık Burhanettin Hacıyakupoğlu olay gününe ilişkin gördüklerini anlattı. Hacıyakupoğlu, “Metin Lokumcu olayları yatıştırmaya çalışıyordu, Başbakanlık koruma müdürü özellikle Metin Lokumcu’ya nişan aldırarak gaz sıkıyordu, Metin Lokumcu orada toplananların lideri olarak görülüyordu, o yüzden özellikle ona gaz sıktıklarını düşünüyorum” dedi.

Tanık Aytekin Genç, “Hopa’da haftada bir basın açıklaması yapılırdı. O gün Hopa meydanda ayrı bir hava vardı. Heryerde polisler vardı. Gençler halay çekiyordu. Polis bir anda gaz ve su sıkmaya başladı. Ben ne hayatımda ne televizyonda böyle bir saldırı görmedim” dedi.

Tanık Necati Dişli, “Olayın yaşandığı tarihte ben 10 yaşındaydım. Annemin ve babamın anlattığından bir gün önce başbakanın geleceğini öğrendim. Okula giderken ertesi gün o zaman elinde büyük silahlar olan maskeli polisler diye tanımladığım şu anda artık özel harekat diye bildiğim polisler vardı. Bizim okulumuz meydana 1-2 km uzaktaydı. O polisler bizi girin içeri çıkmayın diyordu. Bizim sınıfımız en üst kattaydı. Okulun bir tarafı denize bir tarafı dağa bakıyordu” dedi.

Tanık Görkem Gürhan, “Dayımın (Metin Lokumcu) fenalaştığını duyunca hastaneye gitmek istedik. Polis bize izin vermedi hastaneye uzun süre ulaşamadık. Hastaneye geldikten 15 dakika sonra ölüm haberi geldi. Mete Lokumcu abim öldü diye bağırdı yola çıktı Başbakanlık konvoyu geçiyordu” dedi ve şöyle ekledi:

O sırada Mete Lokumcu’ya taciz atışı yaptılar. Beni yoldan babam aldı. Dayım Mete Lokumcu’yu kim aldı bilmiyorum. Gaz sıkmaya başladılar. Bir polis yaralanmış. Polislerin hastaneye o sebeple geldiğini öğrendik. Polislerin hastaneye gelmesine engel olmadık.

Tanık anlatımlarına ilişkin beyanlar verildi, taraflar taleplerde bulundu. Mahkeme talepleri değerlendirmek üzere ara verdi.

Ulaş Lokumcu söz alarak, “Olay tutanakları hakkındaki tanık ifadelerini dinledik. Bu konuda takdir sizin. Şebnem hocanın anlattıkları hakkında konuşmak istiyorum. Şebnem hoca olayı çok net şekilde anlattı” dedi ve şunları ekledi:

Burada bulunan herkesin anladığını düşünüyorum. Bir de babamın konuşulan önderlik meselesine gelmem isterim. Babam emekli olduktan bütün Hopa ve Kemalpaşa’d a öğretmen olmasından kaynaklı insanların sorunlarına koşardı.

Küsleri barıştırırdı, arazi kavgaları bile olduğunda bile babam araya girerdi. O yüzden toplumda da önder gibi görülmesi normaldi. Hatta lakap olarak da “demokrasi Metin” bile derlerdi.

Ben de babamın hedef alındığını düşünüyordum hep. Ancak o gün Hopa’da başka insanlar da ölebilirdi. Bazı ifadelerde sanki polise düşman gibi davranıldığını söylüyorlar. Babamın yüzlerce polis olan öğrencisi vardır belki de.. Niye öyle olsun.

Ancak burada devletin bir hatası var. Bunun görülmesi gerekiyor. Biz bu kimyasal gazların öldürücü olduğunu anlatmak istiyoruz, görülsün istiyoruz. Babamdan sonra da insanlar bu gazlardan öldü. Başkaları da ölmesin istiyoruz.

Avukat Meriç Eyüboğlu söz aldı. Tanık polislerin dinlenmesi devam etti.

Savcılığın bilirkişi raporu alınması yönündeki talebi reddedildi. Keşif talebi reddedildi. Olaya ilişkin Hopa ve Artvin Emniyet Müdürlüklerinden ham görüntülerin tamamının getirilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 25 Mayıs 2023 tarihine bırakıldı.

Dava sonrası açıklama

Davadan çıkanlar Trabzon Adliyesi önünde açıklama yaptı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur