Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltme teklifine karşı bir milyondan fazla Fransız sokağa döküldü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik yaşını 62'den 64'e yükseltmeyi içeren yasa tekifinin ardından bir milyondan fazla Fransız, sokaklara döküldü. Öğretmenler, makinistler, kamu emekçileri başta olmak üzere işçiler grevle isyana katıldı

Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltme teklifine karşı bir milyondan fazla Fransız sokağa döküldü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltmeyi içeren yasa tekifinin ardından bir milyondan fazla Fransız, sokaklara döküldü. Öğretmenler, makinistler, kamu emekçileri başta olmak üzere işçiler grevle isyana katıldı. Paris, Nantes, Lyon, Bordeaux, Marsilya ve Toulouse da dahil olmak üzere çok sayıda kentte 200’e yakın noktada 1,12 milyon Fransız eylemlere katıldı. Grevler nedeniyle metrolar ve trenler çalışmadı, okullarda dersler işlenmedi.

Macron’un mezarda emeklilik teklifine Fransa halkı, hayatı durdurarak yanıt verdi. Ancak Kamu Hizmeti Bakanı Stanislas Guérini, TF1’e Macron’un protestoya tepki olarak kesintileri değiştirmeyeceğini söyledi. Eylemlere katılanlar özellikle Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşla birlikte artan enerji maliyetleri ve yükselen enflasyonun artık tahammül edilemez noktaya geldiğini ifade etti.

Bazı yerlerde polis biber gazı ve copla eylemcilere saldırdı. 20’ye yakın kişi eylemlerde gözaltına alındı.

31 Ocak’ta yeniden sokakta

Fransız sendikaları teklifin geri çekilmemesi durumunda 31 Ocak’ta yeniden sokakta olacaklarını ifade etti.

Sendika.Org, BBC, France 24, WSWS

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur