Kılıçdaroğlu Sayıştay’a seslendi: “İktidara geldiğimizde çalınan 418 milyar doları raporda görmezsem sizi yakarım”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sayıştay ve denetçilerine çağrıda bulunarak, "İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi!" dedi

Kılıçdaroğlu Sayıştay’a seslendi: “İktidara geldiğimizde çalınan 418 milyar doları raporda görmezsem sizi yakarım”

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beşli çetenin aldığı ihaleleri hatırlatarak; “Beşli çetelerin devlet hazinesinden fazlasıyla götürdükleri paraları, malları tahsil edeceğimin sözünü verdim. Devletin Hazinesi’nden çalınan paranın 418 milyar dolar olduğunu saptayınca karalama kampanyaları, suikast tehditleri gelmeye başladı. Asla ve asla geri adım atmayacağım” dedi.

Sayıştay ve denetçilerine seslenen Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi!” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adaylığı için mesaj veren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!'”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Herkesin hakkını teslim edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. Türkiye şunu bilmeli; ayrışmayacağız, inadına kucaklaşacağız. Kavga etmeyeceğiz, inadına barışacağız. Bu ülkeye huzuru mutlaka ama mutlaka getireceğiz.

Her soruna akılcı çözümler üretmektir. Kendi içinde barışık, sorunları olmayan bir siyaset anlayışı… Bu siyaset anlayışını Türkiye’ye getireceğiz. Nasıl? Altı lider bir aradayız, birlikte mücadele ediyoruz.

Doğalgaz fiyatları düşürülsün

Erdoğan hiç ses çıkarmıyordu ama sanıyordu ki Bay Kemal’in dünyadaki gelişmelerden haberi yok. Haberim var. Sanayiciler ve doğalgaz santralleri için doğalgaz fiyatı düşürüldü. Kardeşim doğalgaz fiyatını neden düşürmüyorsun? Dünyada yüzde 80 düştü, sen de yüzde 80 ucuz alıyorsun o zaman neden milletin sırtına bunu yıkıyorsun? Bütün konut, iş yeri sahiplerine sesleniyorum; vergi veriyorsunuz, emlak vergisi dahil, KDV dahil bütün vergileri veriyorsunuz ama bir de dünyada yüzde 80 fiyatı düşen doğalgazı pahalı olarak size ödetiyorlar. Bu sizin fark etmediğiniz ama bizim fark ettiğimiz adaletsiz bir vergi. Bunun da çözümünü istiyoruz. Umuyoruz, kısa süre içerisinde konutlarda, iş yerlerindeki doğal gaz fiyatını da düşürmüş olurlar. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda göreceksiniz, 3,5 ay sonra hiçbir hanenin, hiçbir evin, fakir fukaranın evinin ne doğal gazı kesilecek ne elektriği kesilecek ne de suyu kesilecek.

Asgari ücretin bu kadar çabuk eriyeceğini tahmin etmiyorduk

Asgari ücrete malum büyük zamlar yaptılar sözde. Bu zammın enflasyonla eriyeceğini tahmin ediyorduk ama bu kadar çabuk eriyeceğini tahmin etmiyorduk. Asgari ücret alanların sayısı yaklaşık 5 milyon 400 bin kişi. 5 milyon 400 bin kişi şu anda asgari ücretin altında maaş alıyor.

Saray’da böyle bir şey yok! 4 yerden maaş alırsın, 5 yerden maaş alırsın. Bütün asgari ücretli kardeşlerime sesleniyorum; iktidar olduğumuzda hiçbir asgari ücretlinin açlık sınırının altında maaş almayacağı bir düzeni inşa etmektir. Eğer milyonlarca kişiyi açlığa mahkum ediyorsanız bu iktidar, bir zorba iktidarıdır.

Mutabakat metni

Altı lider bir araya geldik, devlet için bir beka sorunu haline gelen tek adam rejimini değiştirip, demokrasiyi getirmek için bir araya geldi. Cumhuriyet tarihinde altı lider bir araya gelip 2300’ün üzerindeki soruna tek tek çözüm üretiyorsa ve bunu oy birliğiyle yapıyorsa Türkiye’nin geleceği aydınlıktır

Yolsuzluklara karşı mücadele burada var, işsizliği giderecek politikalar burada var, çalınan paraları nasıl alacağız hepsi burada var… Devleti yeniden inşa edeceğiz. Ahlak üzerine, bilgi üzerine, erdem üzerine yeniden inşa edeceğiz.

9 ana başlık, 2300’den fazla çözümümüz var. Demokrasi tarihimizde bir ilktir.

Biz duygularımızla değil, biz aklımızla hareket ediyoruz. Biz önyargılarımızla değil, kavgayla değil, aklımızla hareket ederek sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Biz onlar gibi değiliz. Biz tıka basa hapishaneleri değil, hapishanelerinde kimsenin olmadığı bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz.

“Yakarım sizi”

Bir konuda en başından beri çok açık ve net konuşuyorum. Bu beşli çetelerin devlet hazinesinden fazlasıyla götürdükleri paraları, malları tahsil edeceğimin sözünü verdim. O paralar bu ülkenin doğmamış bebeklerinin parasıdır. Bu çetelerle bu savaşı ilan etmeden önce, dost meclislerinde çok uyarıldım. Mafyası var, paramiliter grupları var, diyen insanlarla bir araya geldim. Bunların tamamı samimi kaygılardı. Ben bütün bunları bilerek yola çıktım. Görüşme talepleriyle geldiklerinde, görüşmeyi kabul edersem bu kirli düzenin hedefi olmayacağımı da çok iyi biliyordum. Bu çetelerin bir kısmı Erdoğan da önceden vardı. Her gelen iktidarla hizalanmış bunlar. Ne kadar karanlık odak varsa hepsini beslemek zorundasın, bunlarla işbirliği yaparsan.

Asıl panik ne zaman başladı? Uzman ekiplerin Hazine’den çalınan paranın peşine düştüler. Devletin Hazinesi’nden çalınan paranın 418 milyar dolar olduğunu saptayınca karalama kampanyaları, suikast tehditleri gelmeye başladı. Asla ve asla geri adım atmayacağım.

Bu vesileyle, devletimizin temel konularından biri olan Sayıştay’a ve onurlu denetçilerine seslenmek istiyorum. İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi! 3,5 ay sonra iktidara geldiğimizde kendi raporlarımızla karşılaştıracağız. Son bir şans vermek için randevu talep edeceğim, daha ayrıntılısını onlarla konuşacağım

Son bir Bay Kemal uyarısı daha yapmak istiyorum. Beytü’l-mal’e (devlet hazinesi) dokunan yanacaktır!

Vuracağız neşteri, alacağız devlet malını geriye

Halkıma buradan bu konuyla ilgili bir tahahhütte bulunmak istiyorum. Çeteleri temizleme, devlet hazinesinden sülükleri, parazitleri temizleme operasyonu başlamadan önce Ankara’ya dev bir dijital pano kurduracağım. Adı ‘Çetemetre’ olacak. Halktan çalınan ve geri aldığımız her doları bu panoda görecek bütün Türkiye… Vatandaştan çalışan 418 milyar doları burada görünceye kadar, o para devletin kasasına girinceye kadar asla ve asla durmayacağım.

Söz veriyorum; kediye, köpeğe aldıkları tasmaya devlet hazinesinden bir kuruş harcanmışsa onu bile alacağım.

Hani sen ‘helalleşecektin’ diye yazıyorlar. Benim helalleşeceğim haksızlık yapılanlardır. Güç sahibi, devlet veya ben, bir kişiye haksızlık yaptıysa onunla helalleşeceğiz. Dolayısıyla Roboski’yle helalleşeceğiz, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle helalleşeceğiz, Soma’yla helalleşeceğiz, başı kapalı kızlarımıza haksızlık yapıldığı için biz o dönem suskun kaldığımızdan dolayı onlarla da helalleşeceğiz. Liste uzun, saymayayım.

Bizim arsız ve hırsıza muamelemiz çok ama çok açık ve nettir; vuracağız neşteri, alacağız devlet malını geriye… Bu kadar açık.

Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!’

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur