İsveç’te Erdoğan’ın kuklasının asılması soruşturulmayacak

İsveç’in başkenti Stockholm’deki belediye binası önünde Tayyip Erdoğan'ın kuklasının asılmasının ardından İsveç Başbakanı eylemi provokasyon olarak değerlendirmişti. Ancak İsveçli savcı Lucas Eriksson, yapılan eylemin hakarete girdiğini düşünmediğini ifade ederek ön soruşturma açmamaya karar verdiğini belirtti

İsveç’te Erdoğan’ın kuklasının asılması soruşturulmayacak

İsveç’in başkenti Stockholm’deki belediye binası önünde 11 Ocak’ta Tayyip Erdoğan kuklasının Mussolini’nin infazını andıracak şekilde ayaklarından asılması tartışmalara sebep olmuştu. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, yapılan eylemi İsveç’in NATO üyeliği başvurusuna karşı “sabotaj” olarak nitelendirdi ve provokasyon dedi. İsveç’in Ankara’daki büyükelçisi ise Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Ancak The Guardian’da yer alan habere göre Aftonbladet gazetesine konuşan İsveçli savcı Lucas Eriksson, “Dosyayı hakaret olarak aldım, ancak hakarete girdiğini düşünmüyorum. Bu nedenle hazırlık soruşturması başlatmamaya karar verdim” dedi.

Ne olmuştu?

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın ardından ABD, Rusya’yı kuşatma planı çerçevesinde İsveç ve Finlandiya’yı da NATO’ya katmayı hedefliyor. AKP-MHP iktidarı da İsveç’in NATO üyeliğine veto vermeme karşılığında bir dizi şart sundu. Silah ambargosunun kaldırılması ve siyasi mültecilerin iadesi sunulan şartlar arasındaydı.

Madrid’deki NATO Zirvesinde İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında üçlü muhtıra imzalandı. Tutuklu iadeleri ve silah ambargosunda gevşeme gibi konularda adım atan İsveç, NATO üyeliği için Türkiye ile görüşmelerini sürdürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur