İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk istismarı davası: Mahkemeden yayın yasağı ve kapalı duruşma kararı

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin, 6 yaşında "evlendirilerek" cinsel istismara maruz bırakılmasının ortaya çıkmasının ardından açılan davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti yayın yasağı ve kapalı duruşma kararı vererek duruşmayı 27 Şubat'a erteledi. Mahkeme ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki tüm kurumların müdahillik taleplerini reddetti

İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk istismarı davası: Mahkemeden yayın yasağı ve kapalı duruşma kararı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, 6 yaşında “evlendirilerek” cinsel istismara maruz bırakılmasının ortaya çıkmasının ardından açılan davanın ilk duruşması Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda görüldü. BirGün’den Timur Soykan’ın haberiyle ülke gündemine oturan istismar, mahkeme eliyle gündemden uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Mahkeme heyeti, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki tüm kurumların müdahillik taleplerini reddetti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ve sanık avukatlarının talebi doğrultusun dosya hakkında yayın yasağı kararı verilirken yine sanık avukatlarının talebiyle ‘kapalı duruşma’ kararı verildi. Bu kararla bir sonraki duruşmaya yalnızca sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak. Diğer izleyiciler ve basın mensupları ise salondan dışarı çıkarılacak. Bir sonraki duruşma 27 Şubat’ta görülecek.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede H.K.G.’nin 6 yaşındayken evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlamasıyla 22 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor.

Kadınlar Birlikte Güçlü: “Hiçbir çocuk yalnız değildir”

Dava öncesi kadınlar Adliye önünde açıklamalarda bulundu. Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla toplananlar, “H.K.G ve cemaatlere karşı hiçbir çocuk yalnız değildir!” dedi. Kadınlar Birlikte Güçlü’den sonra kurumlar sırayla açıklamalarını yaptı.

Tarikat üyelerinden polis korumasında açıklama

“Yusuf Hocamıza özgürlük” diyen bir grup tarikat üyesi “Hocamız tertemiz” pankartı ile polis korumasında açıklama yaptı.

Duruşmadan

Duruşma, eksi 4. kattaki küçük mahkeme salonunda yapılmak istenince kriz çıktı, salona giremeyen avukatlar itiraz edince konferans salonuna taşındı. Konferans salonuna alınan H.K.G. duruşmasında mahkeme, iddianameyi okumadan avukatların beyanlarını alıyor. Avukatlar ise buna itiraz etti. Ancak mahkeme, bir karar vermeden ve SEGBİS kaydını açmadan beyanları almayı sürdürdü. İtirazlar üzerine heyet iddianameyi okudu.

H.K.G’nin duruşması büyük salona alındı. Engellemelere rağmen davayı izlemek üzere kadınlar da girebildi. Davaya suçtan zarar gören çocuk adına müdahil olma talebinde bulunanlar oldu. Adil yargılama hakkı ve dava sürecinin usule uygun yürütülmesi için avukatların ısrarlı itirazları sonucunda SEGBİS açılarak duruşmaya başlandı.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi henüz 6 yaşındayken “imam nikahıyla evlendirmesi” ile ilgili davada mahkeme, yayın yasağı kararı aldı ve duruşmaların kapalı yapılmasına karar verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışında tüm kurumların katılma talepleri reddedildi.


Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın metnini okuyan Cemile Baklacı şunları söyledi:

Çocuk istismarcılarını koruma, suça ortak olma!

Bugün H.K.G.’nin ve istismara, şiddete maruz bırakılan hiçbir kadının, çocuğun yalnız olmadığını, birlikte güçlü olduğumuzu söylemek ve dayanışmamızı büyütmek için buradayız. Devlete görevinin tarikatları değil; çocukları, kadınları korumak olduğunu bir kez daha hatırlatmak için buradayız!

Bundan birkaç ay önce Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli’yle “dini nikahla evlendirdiği”, “oyun” diye kandırarak cinsel istismara uğrattığı ortaya çıktı. Bu çocuk istismarında aile, cemaat ve devlet kurumlarının adeta bir suç şebekesi gibi çalıştığını gördük. H.K.G.’nin 14 yaşındayken gittiği hastanede, yaşı reşit birinden aldıkları örnekle çarpıtılmış belge hazırlayanlardan, takipsizlik kararı veren savcılığa hepsi bu suça ortak oldular. Sadece onlar mı? “Erken yaşta evlilik” diyerek çocuk istismarının adını koymayanlar, “küçüğün rızası” diyenler, bunu meşrulaştırmaya kalkan TCK 103 düzenlemelerini defalarca önümüze getirenler, cemaatlerdeki istismarı derinlemesine araştırmayan bakanlıklar, denetimsizce kaynak ve yer tahsis eden kamu kurumları da bu suçun ortağı! Bu yaşanan münferit bir olay değil, artık yeter!

H.K.G. davasından yıllar önce Ensar Vakfı’na bağlı evlerde 9-10 yaşlarındaki çocukların cinsel istismara, tecavüze uğradığı ortaya çıkarıldığında, o zamanki Aile Bakanı “bir kere olması karalama için gerekçe olamaz” demişti. Bu vakfa ait evler hala açık! Şimdiki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı da H.K.G.’yle ilk açıklamasında “Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her zeminde, her toplumda karşılaşılabilecek meseleler” diyebildi! Adından “kadın” çıkarılan bu bakanlık her gün kadınlar öldürülürken, şiddetin birçok farklı türüne maruz kalırken, 10 çocuktan 4’ü istismara uğrayarak büyürken, çocuk işçiliği artmış, iş cinayetlerinde çocuklar ölürken, çocuklar beslenme çantaları boş okula giderken ve hatta okullardan geri çekilmek zorunda kalırken tam olarak kimi koruyor? İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini savunan bu bakanlık, içinde istismar ve şiddet faili olsa da aileyi korumak dışında, nefret söylemi üretmek dışında ne yapıyor? Bu ve bunun gibi davalarda sadece müdahil olmak dışında bu istismarları önlemek için herhangi bir adım atıyor mu? Cevabı hepimiz biliyoruz: hayır! Bu bakanlık toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek, sosyal politikalar üretmek, kadına şiddeti engellemek yerine “şiddetin sorumlusu alkol”dür gibi tüm verili gerçekleri hiçe sayan cümleler edebilen, LGBTİ+’lar için “problem değilmiş gibi kabul etmemizi kimse beklemesin” diyerek nefret söylemi üreten bir bakanlık.

Yıllar önce Aladağ’da Süleymancılar tarikatına ait denetimsiz bir yurtta yangın çıkmış ve 11 çocuk hayatını kaybetmişti. Orada bir devlet yurdu varken binayı büyütme bahanesiyle yıkılarak çocuklar, yönetmeliklere tamamen aykırı ve devletin denetlemediği bu yurtta kalmak zorunda bırakılmıştı. Yangın sonrasında bile devletin bu cemaatlere böylesine alan açması tartıştırılmadı. AKP döneminde 3331 tarikat yurdu açıldı. Bu tarikat yurtlarında yaşanan baskılar, istismarlar, ölümler mevcut iktidar tarafından asla sorun edilmedi! Geçtiğimiz sene Enes Kara adlı öğrenci Nur tarikatına bağlı yurtta intihar etti; ailesi “kimseden şikayetçi değiliz” dedi. Çocuklar yoksullukla, dinci baskılarla tarikat yurtlarına mahkum ediliyor. Bu cemaatlerin devlet kaynaklarını kullanması, yani para akışının araştırılması ve içlerindeki çocuk istismarının soruşturulmasına dair meclise sunulan öneriler ise iktidar tarafından itinayla reddediliyor!

H.K.G.’nin maruz bırakıldığı istismar sonrasında da benzer bir suçu örtme girişimiyle karşı karşıya kaldık. Ailesi de “cemaatimizi karalamaya çalışıyorlar, kardeşimiz zaten iyi değil” gibi açıklamalarla suçlunun yanında tutum aldı. Failler devletin bilgisi olmasına rağmen iki yıl boyunca tutuksuz bir şekilde hayatlarına devam edebildiler. Bugün buradaysak, H.K.G.’nin tüm bunlara rağmen ısrarlı mücadelesi ve toplumun, kadınların bu suça sessiz kalmaması sayesinde! Ama bu cezasızlık ortamının ağır sonuçları var. Örneğin, Halveti Tarikatı’nda 9 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar suçundan yargılanan tarikat lideri bu ayın başındaki davada “iyi hal indirimi” aldı ve tutuksuz yargılanıyor. Eski Diyarbakır MHP İl Başkanı sistematik cinsel istismardan beraat edebiliyor. İstismar eden uzman çavuşlar değil, haberini yapan gazeteciler tutuklanıyor. Uşşaki tarikatı lideri ise 12 yaşındaki bir çocuğa istismardan tutuklanırken bile AKP protokollerinde bakanlarla birlikte ağırlandığı görüntüler medyaya yansıyor. Kısacası: Erkek, aile, tarikat, cemaat istismar ediyor; devlet istismarcıyı koruyor!

Kimse mi utanmıyor? Kimse mi istifa etmiyor? Bu tarikatlara yer tahsis eden belediyeler, eğitim işbirlikleri yapan Milli Eğitim Bakanlığı, iyi hal indirimleri veren hakimler, çocukta rızadan söz eden Adalet Bakanı, “siyasetin konusu değildir” diyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, çocuk istismarını aklamaya çalışan önergeler sunan milletvekilleri, raporları çarpıtan hastane yetkilileri, bu cinsel istismar faili cemaatçilerle fotoğrafları olan iktidar mensupları? Kimse mi? Anayasa teklifiyle “aileyi güçlendirmeliyiz, LGBTİ+ saldırısından korumalıyız” diyerek, “LGBTİ+ sapkınlıktır” diyerek nefret söylemi üreten bakanlar, iktidar, milletvekilleri çocukları aile içindeki istismardan korumayı asla ama asla dert edinmiyor. 6 yaşındaki çocukların istismarı, 14-15 yaşında çocukların hamile kalması sorun değil onlar için ama yetişkinlerin cinsel yönelimleri, rızaya dayalı birliktelikleri sorun! Hâlbuki cinsel suçlarda “somut delil” şartını getiren 4. Yargı Paketi’ni çıkaran milletvekilleri yüzünden bu istismarcılar çoğunlukla cezasız kalıyor. İstismarcılar abi, baba, komşu, akraba, amca, dayı, il başkanı, korucu, uzman çavuş. Ama iktidar bu failleri, çocuk istismarcısı tarikat liderlerini, denetimsiz tarikat yurtlarını korumakla meşgul. Kendilerinin istismarcılarla fotoğrafları ortalığa saçılırken LGBTİ+ların çocukları sapkınlığa yönlendirdiğini söyleme cüretinde bulunuyor. Hadi ordan! Varlığımız, kimliğimiz nefret söylemlerinizle kriminalize edilemez.

Bugünkü davada da, H.K.G.’nin suç duyurusu başka bir savcının elinde iki yıl süründükten sonra soruşturmayı devralıp iddianameye dönüştüren savcının görev yerinin değiştirildiğinin görüyoruz. Biz kadınlar, erkek adalet değil, gerçek adalet demek için buradayız. Bu davanın takipçisiyiz ve biliyoruz ki birlikte güçlüyüz. Sadece suçun birinci dereceden failleri değil görevini yerine getirmeyen tüm kamu yetkilileri de hesap verene kadar ses çıkarmaya devam edeceğiz. Görevi istismarı önlemek olanların “ama biz koruma kararı almıştık” diyerek işin içinden çıkmasını kabul etmiyoruz. Erkekler istismar ediyor, yeri geliyor adına “evlilik” diyor; bu istismara aileler, toplum, dini vakıflar, yargı ve bütün kurumlarıyla devlet ortak oluyor. Artık yeter! Biz kadınlar, LGBTİ+’lar birbirimize, mücadelemize güveniyoruz. Tüm çocukların yoksulluktan uzak, eşit ve özgür yaşayabileceği bir dünya için isyanımız. Bu isyan hepimizin. Tüm sorumlular yargılanıp cezasını alana, bu devletin derinlerine nüfuz etmiş suç şebekeleri ortadan kaldırılana, çocuklar güvenle yaşayabilene kadar kadın dayanışmamızla, mücadelemizle buradayız, sokaklardayız.

 

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur