İnşaat mühendisi iş ilanına dair açıklama: “İnsan haklarına aykırı iş tanımınızı kabul etmiyoruz!”

TMMOB Denizli İKK yaptığı açıklamada kadın inşaat mühendisi iş ilanına dair "Mesleği hiçe sayan, ucuz iş gücü göre, emek düşmanı, cinsiyetçi, kölelik koşulları dayatan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz" dedi

İnşaat mühendisi iş ilanına dair açıklama: “İnsan haklarına aykırı iş tanımınızı kabul etmiyoruz!”

Denizli’de insan haklarına aykırı inşaat mühendisliği ilanına ilişkin TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu bir açıklama yaparak “İnsan haklarına aykırı mesleği itibarsızlaştıran iş tanımınızı da kadınları iikincilleştiren istihdam alanınızı da kabul etmiyoruz” dedi.

TMMOB’ye bağlı odaların Denizli’deki şube başkanları ve temsilcilerinin iş ilanı ile ilgili açıklaması şöyle:

Yayımlanan bu iş ilanı Denizli’deki bir firma tarafından verilmiş olsa da benzerleriyle karşılaşmamak adına mesleki haklarını koruyan, savunan mimarlar ve mühendisler olarak dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz. Bu ilanı veren firmayı kınıyor, mesleğimizin itibarını ülkemizdeki çalışma hayatında var olan akıl ve izan dışı anlayışlara teslim etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

İnsan haklarına aykırı iş tanımınızı kabul etmiyoruz!

Açıklamada söz konusu iş ilanına da yer verilerek şöyle devam edildi:

İnşaat bölümlerinden mezun olmuş olacak ama ayak işlerinde de yardımcı olacak! İş tanımı anlayışı ve her mesleğe her işi yaptırma zihniyeti, cinsiyetçi ve yozluğun hakim olduğu bu ve benzeri firmaların varlığı hem ülkemiz hem mesleğimiz hem de geleceğimiz açısından utanç vericidir.

“İşsizlik tüm meslek alanlarının en can yakıcı sorunudur” denilen açıklama “Mesleği hiçe sayan, ucuz iş gücü göre, emek düşmanı, cinsiyetçi, kölelik koşulları dayatan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz” diye bitirildi.

İş ilanı ise şu şekildeydi:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur