HDP’den kapatma davası için başvuru: Karar seçim sonrasına bırakılmalı ama tedbirimizi de aldık

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin kapatma davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne kararın seçim sonrasına bırakılması için başvuruda bulunduklarını açıkladı. Sancar, her türlü sonuca göre tedbirlerini aldıklarını da ekledi

HDP’den kapatma davası için başvuru: Karar seçim sonrasına bırakılmalı ama tedbirimizi de aldık

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin kapatma davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruya dair bir açıklama yaptı. Kapatma davasının hukuki bir temelinin olmadığına bir kere daha dikkat çeken Sancar, kararın seçim sonrasına bırakılması için başvuruda bulunduklarını ifade etti.

Hukuki sürece değinen Sancar, Hazine yardımına blok konulmasına dair karara da itiraz edeceklerini ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin kararı ne olursa olsun gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Sancar, “Bu konuda siyasi olarak herhangi bir sorun ve sıkıntımız yok. Ancak mesele bizimle sınırlı değildir, bizim tedbirler almış olmamız, bu davanın demokrasiye ve ülkenin geleceğine karşı bir ciddi operasyon niteliği taşıdığı gerçeğini değiştirmemektedir” dedi. Sancar’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Geldiğimiz aşamada partimize sözlü savunma yapmak üzere süre tanınması söz konusu olacaktır. Ancak bugüne kadar partimize bu konuda bir bildirimde bulunulmamıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının sözlü mütalaası bize yazılı olarak tebliğ edilecek ve bize sözlü savunma yapmak üzere bir süre tanınacaktır. Bütün bu işlemlerin bugüne kadar devam etmesi ve davanın şu aşamaya gelmiş olmasının yarattığı çok ciddi sorunlar var. Bugünkü başvurumuzun konusunu da Türkiye’de seçim sürecine, demokrasiyle ilgili bütün ilkelere büyük zararlar verme ihtimalini gözeterek, Anayasa Mahkemesi’nden talepte bulunduk. Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuruda, biz bu davayla ilgili bütün muhakeme işlemlerinin 18 Haziran 2023 seçimleri sonrasına bırakılmasını talep ettik. AYM bu davayla ilgili işlemleri durdurmalıdır. Nedenlerini ve gerekçelerini sıralayacağım, bir iki daha bilgi daha aktarmam gerekiyor

Hazine yardımının yapılacağı hesaplara bloke konulması konusunda karara itiraz hakkımız saklıdır. Yani Anayasa Mahkemesi yargılamayla ilgili bu davayla ilgili bütün işlemleri seçim sonrasına bırakma kararı almalıdır. Bunun istisnası, Hazine yardımlarının yatırılacağı hesaplara bloke konulması kararıdır. Bu karara karşı itirazımızı 4 Şubat’a kadar ileteceğiz. Anayasa Mahkemesi’nin de bu tedbiri kaldırması şarttır, gereklidir.

İktidarın siyasi baskıları ve kuşatması bu kadar ağırken, Anayasa Mahkemesi’nden nasıl bir kararın çıkacağı konusu da elbette çok ciddi sorular ortaya çıkarmaktadır, soru işareti yaratmaktadır. Bizler siyasi parti olarak, sahip olduğumuz tarihsel ve güncel desteği ve birikimi bu seçimlere yansıtacak tedbirleri aldık. Bu konuda siyasi olarak herhangi bir sorun ve sıkıntımız yok. Ancak mesele bizimle sınırlı değildir, bizim tedbirler almış olmamız, bu davanın demokrasiye ve ülkenin geleceğine karşı bir ciddi operasyon niteliği taşıdığı gerçeğini değiştirmemektedir.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur