Genel-İş görevden aldı, Çiğli Belediyesi işlem başlattı: İşçilerin Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmaya çalışması itibarlarını zedelemiş

Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenin ardından zam talebi için mücadele eden Çiğli Belediyesi işçilerinin temsilcileri Kılıçdaroğlu'nun arabasının önüne geçerek seslerini duyurmak isteyince önce sendikaları Genel-İş tarafından görevlerinden alındı. Sonra da Çiğli Belediyesi haklarında işlem başlattı

Genel-İş görevden aldı, Çiğli Belediyesi işlem başlattı: İşçilerin Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmaya çalışması itibarlarını zedelemiş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Bayraklı’da depremzedeler için yapılan apartmanın temel atma töreninin ardından alandan ayrılırken zam talebi için mücadele eden Çiğli Belediyesi işçileri Kılıçdaroğlu’nun arabasının önüne geçerek seslerini duyurmak istemişti.

Önce sendika vurdu, sonra işveren

İşçilerin bu girişiminin ardından üyeleri olduğu Genel-İş, işyeri temsilcisi olan işçileri görevden aldı. Genel-İş’in ardından sıra işverendeydi. İşçilerin bağlı olarak çalıştığı Çiğli Belediyesi’ne bağlı ÇİBEL şirketi, bir açıklama yaparak işçiler hakkında işlem başlattığını duyurdu. ÇİBEL, yaptığı açıklamada Genel-İş’in işçilere olan tavrını hatırlattı. ÇİBEL, işçilerin şirketi küçük düşürdüğü ve itibarlarını zedelediğini iddia etti.

ÇİBEL yönetiminin açıklaması şöyle:

İlk olarak Bayraklı’da daha sonra Karabağlar ve Ahmet Adnan Saygun Merkezi’nde yapılanlarla şirketimizin menfaatlerine zarar verecek şekilde ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış, deprem nedeniyle mağduriyet yaşamış depremzedelerin tekrar mağduriyet yaşamasına yol açılmıştır. Ayrıca başka belediye etkinlikleri provoke edilmiş, yaratılan taşkınlık ile alanda bulunanların güvenliği riske atılmış, sahnede düzenlenmek istenen temel atma töreninin gerçekleşmesine engel olunmuştur. Bütün bu yaşanılanlarla gerek günlerce basında yer alan olumsuz haberler gerek sosyal medya gerekse de kamuoyunda oluşan algı ile şirketimiz, küçük düşürülmüş, itibarını zedeleyeci ve rencide edici davranışlarda bulunarak, uymakla yükümlü oldukları menfaatlerimize zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma yükümlülüğü ihlal edilmiştir.

Ayrıca işverene karşı doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunarak, halihazırda imzalanmış ve yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesi hükümleri devam ederken şirketimizin yasal olarak mecburiyeti olmamasına rağmen, tamamen iyi niyetli bir şekilde inisiyatif alarak yapmaya karar verdiği iyileştirmeye ilişkin süreçte, üyesi bulundukları sendikanın da tasvip etmediği bir şekilde dirlik (barış) borcuna da aykırı davrandıkları tespit edilmiştir.

Çalışanı bulundukları ÇİBEL Temizlik Hizmetleri İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında asılsız olarak düşük ücretleme yaptığına ilişkin söylemlerde bulunarak iş akdi ile bağlı çalıştığı şirket şahsiyetine manevi olarak zarar vererek ve küçük düşürecek davranışlar içine girilmiştir. Bütün bu gelişmeler sonucunda şirketimiz tarafından disiplin işlemleri başlatılmış olup, sonuçları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur