Firdevs Babat davası: Mahkeme failin can güvenliğini düşündü

Firdevs Babat’ı katleden Ahmet Babat’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Fail kendini “Can güvenliğim yok” sözleriyle savundu. Savcı ise bu söylemleri dikkate alarak, davanın taşınmasını istedi

Firdevs Babat davası: Mahkeme failin can güvenliğini düşündü

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 18 Ağustos 2022 tarihinde kaybolan 17 yaşındaki Firdevs Babat’ın cenazesi ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Hezil Çayı’nın kıyısında iki taşın arasında bulunmuştu. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Firdevs’i katlettiği ortaya çıkan Ahmet Babat tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Fail hakkında hazırlanan iddianame Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edildi. Failin ilk duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Jinnews’in haberine göre, duruşmaya fail Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Failin avukatı ise “Can güvenliğim yok” diyerek duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından söz alan fail Ahmet Babat, can güvenliğinden endişe duyduğunu öne sürerek, bu nedenle suçu üzerine aldığını iddia etti.

13 Ocak’ta savcılığa verdiği dilekçede de benzer ifadeleri kullanarak, davanın farklı bir kente taşınmasını isteyen faile ilişkin savcılık da tutukluluğun devamı ve davanın başka bir şehirde görülmesini talep etti.

Mütalaaya itiraz eden Firdevs Babat’ın ailesi, failin Firdevs Babat’ı tek başına katletmediğine dikkat çekerek, “Sanık ve ailesine yönelik hiçbir şekilde tehdit ya da başka bir durum söz konusu değil. Sanığın can güvenliğim yok demesi tamamen suçtan kurtulmaya yönelik. Olayda Ahmet dışında başka isimler de var. Peki HTS kayıtları neden dinlenmiyor? Eğer dosya başka şehre taşınırsa hiçbir şekilde duruşmalara katılım sağlamayacağız” ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatı Hediye Gökçe Baykal da mütalaaya karşı çıkarak failin beyanlarının tamamen hayal ürünü olduğunu dile getirdi. Hediye Gökçe Baykal, failin kendisine mağduriyet yaratmaya çalıştığını belirtti.

Kadın kurumları ve avukatlar dosyaya katılım taleplerinde bulunurken, taleplerin değerlendirileceği belirtildi.

Kısa bir aradan sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı. Ahmet Babat’ın tutukluluk halinin devamına, “cinsel istismar” suçundan tutuklu bulunan Ramazan Babat’ın, Mustafa Babat ve Tahir Babat’ın dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti, Şırnak’ta bulunması halinde tanıkların dinlenmesi ve eksik hususların giderilmesi için davayı 10 Mayıs’a erteledi.

Duruşmanın ardından açıklama

Davanın ardından duruşmayı izleyenler açıklama yaptı. Burada konuşan ailenin avukatı Hediye Gökçe Baykal, adalet arayışlarının sekteye uğratıldığını belirterek, “Ağustos ayından bu yana sanıklara yönelik herhangi bir tehdit söz konusu olmadı. Ancak sanık kendine mağduriyet oluşturarak davadan kurtulmak istemektedir. Oysaki mağdur olan Firdevs’in ailesidir. Mahkemenin dosyayı başka bir şehre gönderilmesi talebi kabul edilemez. Dava nereye giderse gitsin sonuna kadar takipçisi olacağız ve Firdevs için adalet arayacağız” dedi.

Şırnak Barosu’ndan avukat Aycan İrmez de etkin bir yargılama yapılmadığını kaydetti. Mahkemenin faillerin beyanı doğrultusunda karar verdiğini söyleyen Aycan İrmez, “Cezasızlık politikaları nedeniyle maalesef kadın cinayetleri bir kadın kırımı boyutuna dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

Cezasızlık politikalarına dikkat çeken Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, kadın katliamından devletin ve politikalarının sorumlu olduğuna işaret etti. Adalet Kaya, “Kadın cinayetleri politiktir. Bugün, üniformalı güçler tarafından özel politikalarla kadın cinayetlerinin geldiği aşamayı görüyoruz. Bu politikalar nedeniyle kadın katilleri devlete bel bağlamakta ve katiller birbirinden cesaret almaktadır. Bunu bugünkü görülen Firdevs Babat’ın davasındaki failin duruşunda gördük. Katil can güvenliğinden bahsediyor. Kadın aktivistleri olarak bu sistematik cinayetlere karşı davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

HDP Milletvekili Nuran İmir de şunları belirtti:

Devlet politikaları ve kadın soykırımı birbiriyle bağlantılıdır. Görüyoruz ki yine katili koruyorlar. Bu politikalara karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve davanın takipçisi olacağız.

Son olarak konuşan Firdevs Babat’ın babası Tamer Babat, Ahmet Babat’ın suç ortağının kardeşi Ramazan Babat olduğunu söyleyerek, “Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı hiçbir gerekçe göstermeden Ramazan Babat’ın ismini dosyadan çıkardı. Ramazan Babat’a hem Başsavcılık hem de devlet sahip çıkıyor. Şimdi ise dosyadan Ahmet Babat’ı kurtarmak istiyor” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur