Feministler, Barutçu Tekstil İstanbul Ofisi önünde eylemdeydi: “Patronun baskıları da tehditleri de kadınların bu direnişini bastıramayacak”

Barutçu Tekstil önünde direnen 9 kadın işçinin kimyasaldan zehirlenmesini protesto eden feministler şirketin İstanbul ofisi önünde eylemdeydi

Feministler, Barutçu Tekstil İstanbul Ofisi önünde eylemdeydi: “Patronun baskıları da tehditleri de kadınların bu direnişini bastıramayacak”

Barutçu Tekstil patronu Lütfü Barutçu, direniş alanına 106 gündür fabrika önünde direnen işçilerinn bulunduğu alana ağzı açık şekilde kimyasal taşıyan kamyonu yanaştırdı. Kimyasaldan etkilenen işçiler hastaneye kaldırıldı.

Feministler, bugün direnişlerine 107. gününde devam eden işçilerle dayanışmak için Barutçu Tekstil İstanbul Ofisi önünde eylem yaptı. Eylemde “Yoksulluğa feminist isyanla direnen Barutçu Tekstil işçilerinin yanındayız” yazılı pankart açıldı.

Eylemde “Dün Barutçu Tekstil patronu Lütfü Barutçu, direniş alanına ağzı açık asit varilleri taşıyan kamyonlar getirerek direnen işçileri zehirlemeye teşebbüs etti. Amonyaktan etkilenen kadınlar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. İşyerinde kadın işçilerin emeğini sömüren, tacizi meşrulaştıran Barutçu patronu, direniş alanında kadınların sağlığına kastetti. İşçileri zehirlemeye teşebbüs ederek, tehditlerle direnişi sona erdirmeye çalışan Lütfü Barutçu’yu teşhir etmek için direnişimizle, isyanımızla buradayız” denildi.

“Lütfü Barutçu hesap verecek”, “Direnen kadınlar yalnız değildir” ve “Barutçu Tekstil işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla devam eden eylemde “Patronun baskıları da tehditleri de kadınların bu direnişini bastıramayacak. Direnişçi işçileri tehdit eden Lütfü Barutçu yaptıklarının hesabını verene kadar isyanımız sürecek” denildi.

Kadınlar açıklamanın sonunda “Yoksulluğa Feminist İsyan grubu olarak, Barutçu Tekstil işçisi kadınların direnişine destek olmak için Cuma günü Bursa’ya gidiyoruz. Cuma günü saat 15.00’te Barutçu Tekstil fabrikası önünde olacağız. Kadın işçilerin direnişini bulunduğumuz her alanda yaymaya, feminist isyanımızla bu sömürü ve baskı düzenine karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Eylemden fotoğraflar:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur