Erdoğan’dan 28 Şubat davasından müebbet alan generallere af

Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan eski Orgeneral İlhan Kılıç ile eski Tümgeneral Kenan Deniz'in cezaları sağlık sorunları gerekçe gösterilerek kaldırıldı

Erdoğan’dan 28 Şubat davasından müebbet alan generallere af

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan eski Orgeneral İlhan Kılıç ile eski Tümgeneral Kenan Deniz’in cezaları kaldırıldı. Cezanın kaldırılmasına gerekçe olarak Kılıç ve Deniz’de ‘kocama hali’ görülmesi sunuldu.

İlhan Kılıç, 28 Şubat döneminin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri ve eski Hava Kuvvetleri Komutanıydı. Kenan Deniz ise dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı’ydı.

Davada ceza alan askerlerin rütbeleri sökülmüştü. Davada ceza alan askerlerden Vural Avar, 22 Aralık’ta Sincan Cezaevi’nde yaşamını yitirmişti. Avar, demans hastasıydı.

Davada ceza alan generallerden Çevik Bir, Çetin Saner, Aydan Erol, Hakkı Kılınç da sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

Siyasi tutsaklara af yok

Siyasi faaliyetlerinden dolayı cezaevinde olan çok sayıda tutuklu ve hükümlü de benzer sorunları çekmesine rağmen tahliye edilmiyor. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi her cumartesi yaptığı F Oturmalarıyla hasta mahpusların durumlarına dikkat çekiyor. İHD verilerine göre cezaevlerinde halen 651’i ağır olmak üzere bin 500’ü aşkın hasta tutuklu bulunuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur