Erdoğan Schneider grevini de yasakladı, metal işçileri bir kere daha meydan okuyor

Birleşik Metal-İş'in Schneider Enerji grevinin ikinci gününde grev, Erdoğan'ın kararıyla "milli güvenliği bozucu nitelikte" görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi

Erdoğan Schneider grevini de yasakladı, metal işçileri bir kere daha meydan okuyor

MESS’le yürütülen toplu sözleşme sürecinde tıkanıklık yaşanması sonucunda Birleşik Metal-İş, Schneider Enerji’de grev başlatmıştı. Grevin ikinci gününde işverenin imdadına Tayyip Erdoğan yetişti. Erdoğan’ın kararıyla grev “milli güvenliği bozucu nitelikte” görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi.

Birleşik Metal-İş, grev yasağını “Çaresizlik içerisinde, aynı yanlışları tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekliyorlar…” diyerek paylaştı.

İşçiler, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve sendika temsilcileri yasak kararına rağmen fabrika önünde bir araya geldi.

Yasağa uymayacaklarını söylemişlerdi

Grevin ilk günü fabrika önünde konuşma yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Biz Bekaert’te grev yasaklanıyor diye korksaydık o zamları alamazdık” demişti. Grev kararı alındığında yapılan açıklamada da yasak kararı çıkarılsa bile buna uymayacaklarını ve Anayasal bir hak olan grev haklarını kullanacaklarını dile getirmişlerdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur