Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme maliyeti 8 bin lirayı aştı

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) paylaştığı sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Aralık 2022 için 8 bin lirayı aştı

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme maliyeti 8 bin lirayı aştı

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) paylaştığı sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Aralık 2022 için 8 bin lirayı aştı. Asgari ücretin açıklanmasının üzerinden sadece bir ay geçmişken açlık sınırı asgari ücrete dayandı.

BİSAM’ın yaptığı hesaba göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Aralık 2022 için 8 bin 167 lira. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 28 bin 249 lira olarak gerçekleşti.

En yüksek harcama süt ve süt ürünlerine

Günlük harcamalarda Aralık 2022’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 99,91 liralık harcama gereksinimi ile oluşturmaktadır. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 41,76 liradır. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 47,26 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 23,41 liradır. Katı yağ ve sıvı yağ ise 18,37 liralık masraf yapılması gereken ürün gruplarıdır. Yumurta için 6,92, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 8,51 lira harcama yapılması gerekmektedir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur