Direniş LC Waikiki’yi açıklamaya zorladı: Hakkını arayan işçiyi suçladı, taşeron şirkete sahip çıktı, işçiler ‘direnişe devam’ dedi

LC Waikiki işçilerinin 15 gündür süren direnişi ve dayanışma eylemleri LC Waikiki'yi açıklama yapmaya zorladı. Açıklamada işçiler suçlandı ve taşeron firmaya sahip çıkıldı. İşçiler 'direnişe de boykota da devam' dedi

Direniş LC Waikiki’yi açıklamaya zorladı: Hakkını arayan işçiyi suçladı, taşeron şirkete sahip çıktı, işçiler ‘direnişe devam’ dedi

LC Waikiki’nin Esenyurt’ta bulunan ana deposunda çalışan taşeron temizlik işçileri, iş tanımlarında olmayan işleri yapmaya zorlanmaları ve düşük ücret dayatıldığı için sendikalaşınca işten atıldılar. 15 gündür ana depo önünde direnen işçilerle dayanışmak için çok sayıda LC Waikiki mağazasında da eylem yapıldı.

Direniş ve dayanışma eylemleri LC Waikiki’yi açıklama yapmaya zorladı. Ancak yapılan açıklamada sorumluluk kabul edilmedi. LC Waikiki, hakları gasp edildiği için eylem yapan işçileri suçlarken taşeron firma Klüh’e sahip çıktı. ‘Külh’ün sorumluluğunda olmasına rağmen sorunu çözmek için adım attığını’ iddia eden LC Waikiki, konunun kendileriyle alakalı olmadığını ekledi.

Şirket tarafından yapılan açıklama şöyle:

Direnişe de boykota da devam

ETHA’da yer alan habere göre LC Waikiki’nin açıklamasından sonra direniş alanından da bir açıklama geldi. İşçilerin üyesi olduğu DİSK/Limter-İş’in Genel Başkanı Kamber Saygılı, direniş alanında işçilerle birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Emekçi halkımızın vicdanında mahkum olan ve tepkisini üzerinde toplayan LC Waikiki patronu ve yöneticileri bugün bir açıklama yaparak işçi arkadaşlarımız hakkında yalan söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.

Birincisi; ‘esas sorumlu olan Klüh’tür’ diyor, yalan sölüyor. Yasalara karşısında sorumlu olan asıl işverendir. Yani LC Waikiki’dir. Tabii ki Klüh de sorumlu ama esas sorumlu LC Waikiki’dir.

İkincisi; işçi arkadaşlarımızın promosyonları aldığını söylüyor. Külliyen yalan! İsteyen içeride çalışan işçi arkadaşlarımıza sorabilir. İçerideki arkadaşlarımıza telefon ettik, ‘Promosyonlarınızı aldınız mı’ diye sorduk. Almadık dediler.

Kamuoyuna yapılan açıklama LC Waikiki patronunun rahatsızlığından, halkımızın tepkisinden geliyor. Direnişimize devam edeceğiz, halkımızdan istemimiz LC Waikiki patronunun yalanlarına aldırmamasıdır. Sendikamız kamuoyunu bilgilendirecek. Kamuoyunun işçiler karşı gösterdiği dayanışmaya teşekkür ediyoruz. LC Waikiki mağazalarından alışveriş yapmayarak direnişimize destek olabilirsiniz. Siz bu direnişin kazanılmasını istiyorsanız LC Waikiki mağazalarından alışveriş yapmamaya devam edin.

İşçiler ne istiyor?

İşçilerin talepleri şöyle:

  1. Haksız yere Kod 46’dan işten çıkartılan işçilerin işe geri alınması.
  2. Promosyon paralarının çip para olarak değil, hesaplarına yatırılması.
  3. Kendi işlerinin dışında iş yaptırılmaması.
  4. Hakaretlere ve aşağılamalara son verilmesi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur