Bursa Kadın Platformu’ndan Barutçu Tekstil işçileriyle dayanışma eylemi

Bursa'da kadınlar direnişlerinin 107. gününde olan Barutçu Tekstil işçileri ile dayanışma eylemi yaptı

Bursa Kadın Platformu’ndan Barutçu Tekstil işçileriyle dayanışma eylemi

Bursa Kadın Platformu, bugün (31 Ocak) Fomara Meydanı’nda bir araya gelerek direnişlerinin 107. gününde olan Barutçu Tekstil işçileri ile dayanışma eylemi yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

BARUTÇU TEKSTİL İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR.

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik-İş üyesi 9 kadın işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 107. gününde.

Barutçu tekstilde önce 3 kadın işçi işten çıkarılmış daha sonra bu sayı 9’a yükselmişti. Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan kadınların başlattığı direniş bugün 107. gününü geride bıraktı.

Direnişinin her gününde Barutçu tekstil patronunun provokatör tutumu hiç durmadı. Daha öncede fabrika önünde kitlesel bir basın açıklaması yapmak isteyen işçiler Barutçu patronunun fabrika önüne şirketin kamyonlarını çekerek işçilerin yaptığı eylemin içeriden görünmesini engellemek istediğini biliyoruz. Sendikanın görüşme talebine tehditlerle karşılık veren Barutçu tekstil patronu ‘Ben buranın patronuyum özgürlük, adalet, ücretler ben istersem olur’ diye provokatif tutumunu sürdürmüştür. Yine bir gün önce fabrika önünde direniş yanına amonyak dolu tankerleri kapağı açık şekilde bırakan patron ‘’Direnişteki işçilerin hayatını tehlikeye atmıştır. Havadaki ağır asit kokusundan fenalaşan işçilere, Sendika yönetimi yetkilileri arayarak müdahale etmelerini istemiş ve işçiler ambulanslarla hastaneye kaldırılıp tedavi edilmiştir.

Baskı ve mobbinglere dayanamadıkları için sendikaya üye olan barutçu işçilerinin sözlerini hatırlayalım “Bizler emeğimiz işimiz için direniyoruz. Patronun hak, hukuk tanımaz tavrı sendika düşmanlığı devam ediyor. Biz insanca çalışma şartlarında çalışmak istedik. 107 gündür direniyoruz ve bir o kadar daha direniriz Sendika hakkımızı ve işe iade hakkımızı istiyoruz bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Direne direne kazanacağız” diyor barutçu işçileri.

Patronun direnişi kırmak istediği için işçileri göz göre göre öldürmek istediğinin farkındayız.

Barutçu işçilerinin de dediği gibi çalışırken öldüremediklerini sokakta öldürmeye çalışıyorlar.

Bizler bu zalimliğe karşı susmuyoruz.

İçerideki baskılara karşı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikalaşan kadınlar, sendika haklarında kararlılar.

Kadın emekçi arkadaşlarımızın hakları verilene kadar bizlerde bu direnişin parçasıyız. Bu kavgayı bu mücadeleyi birlikte büyüteceğiz.

Barutçu Tekstil patronunun hukuk tanımaz tavrı ve anayasayı ihlal etme girişimine karşı susmayacağımızı ve barutçu tekstil işçilerinin yanında olduğumuzu buradan bir kere daha söylüyoruz.

‘SENDİKAYA ÜYE OLMA ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİN’

Buradan Barutçu Tekstil İşverenine Sesleniyoruz, çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterin. Baskıcı tutumunuzdan vazgeçin. Biz çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. İşverenin inatçı ve baskıcı tutumundan vazgeçmesini bekliyoruz” Sendika hakkının tanınmasını, işçilerin taleplerinin, kabul edilmesini ve atılan işçi arkadaşlarımızın işe iadesini istiyoruz ve bununda bir an önce Barutçu patronunun Öz iplik iş sendika yönetimiyle sözleşme masasına oturmasını bekliyoruz.

Buradan Hükümete de sesleniyoruz, Ülkenin birçok yerinde hakları için direnişte olan işçilerin en demokratik hakları ve hak alma mücadelesi grevlerin yasaklanması ve önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz, Sendikal mücadelenin önündeki engellerin kaldırılmasını, İşten atmaların yasaklanmasını istiyoruz. Barutçu Tekstil İşçilerinin Sendikalı olarak işlerine başlamalarını istiyoruz Direnen işçiler asla yenilmez.

Barutçu işçisi yalnız değildir. Yaşasın sınıf dayanışması.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur