Birleşik Metal-İş grev yasağını tanımadıklarını duyurdu, işveren görüşmeye çağırdı

Birleşik Metal-İş Sendikası, dün başlayan Schneider Enerji’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanan grev yasağına uymayacaklarını duyurdu. Duyurunun sendika ardından işverenin görüşmeye çağırdığını açıkladı

Birleşik Metal-İş grev yasağını tanımadıklarını duyurdu, işveren görüşmeye çağırdı

MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yürütülen Kocaeli’de faaliyet gösteren Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik işçileri adına yürütülen toplu iş görüşmelerinden aylardır bir sonuç alınamadı. Greve çıkılacağı gün ise taraflar yeniden bir araya geldi, yalnızca Schneider Enerji dışındaki fabrikalarda anlaşma sağlandı. Ancak Schneider Enerji’de taraflar anlaşamayınca dün itibariyle grev başladı.

Yasağa uymayacağız

Bugün ise Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Schneider Enerji Endüstrisi Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Kocaeli İli, Çayırova İlçesinde yer alan işyerinde Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı, ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası, grev yasağı kararına uymayacaklarını duyurdu. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada şunlar yer aldı; “MESS ile sendikamız arasında 5 farklı işletme ve yaklaşık 2 bin üyemiz adına yürütülen toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlığın çözülemediği tek işyeri olan Green Transfo Energy’de (Schneider Enerji) 23 Ocak Pazartesi günü grev uygulaması başlatılmıştır.

Grev kaçınılmaz

Bugün ikinci gününde olan grevimiz üyelerimizin tam katılımıyla devam etmektedir. Grevin başladığı Green Transfo Energy (Schneider Enerji) ile birlikte MESS üyesi Arıtaş Kriyojenik, Hitachi Enerji, GE Grid ve Schneider Elektrik fabrikalarında eş zamanlı yürüyen görüşmelerde anlaşmalar sağlanarak toplu iş sözleşmeleri imzalanmıştır. Bu dört işletmede ortaya çıkan kazanımlar üyelerimizin büyük memnuniyetiyle karşılanmıştır. Her işletmenin kendi özgün durumu, aralarındaki ücret farklılıkları ve işyeri uygulamalarındaki çeşitlilik Green Transfo Energy işyerindeki uyuşmazlığın çözümünü zorlaştırmış ve grev uygulaması kaçınılmaz olmuştur.

Toplu iş sözleşmelerinde anlaşma kadar grev de olası sonuçtur. Ancak ne işverenler ne de hükümet Anayasal bir hak olan grev uygulamasına tahammül edememektedir. Grev erteleme kararları Cumhurbaşkanı tarafından artık standart bir uygulama haline getirilmiştir. İşverenler diledikleri durumda, istedikleri zaman Cumhurbaşkanı’na grev erteleme kararnamesi yayınlatmaktadır. Sendikamızın işçilerin hak ve çıkarlarını geliştirmek amacıyla başvurduğu grev kararları defalarca ertelenmiştir. Anayasa Mahkemesi bu erteleme kararlarını hukuka aykırı bulmuş, bu konuda iktidarı işçilere tazminat ödemeye mahkûm etmiştir.

Grev sözleşme imzalanınca sona erecek

Green Transfo Energy grevinden kısa bir süre önce, Bekaert grevimiz de uygulamanın başlayacağı gün Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ertelenmiştir. Erteleme kararına rağmen Bekaert’de sendikamız 18 gün grev uygulamasına devam etmiştir. Yasağa rağmen sürdürdüğümüz grev, yapılan anlaşma sonucu işçilerin kazanımlarıyla sonuçlanmıştır. Bugün de aynısı geçerlidir. Green Transfo Energy grevimiz grev yasağına rağmen devam edecektir. Grev Cumhurbaşkanı’nın grev yasağı ile değil, sadece üyelerimizin iradesi ve toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla sona erecektir.”

İşveren görüşmeye çağırdı

Birleşik Metal-İş’in “yasağı tanımıyoruz” açıklamasının ardından işverenin görüşme için çağırdığını 14.30 itibariyle görüşmelerin başlayacağını açıkladı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur