AYM’den Ethem Sarısülük’ün cenazesinde başından yaralanan Dilan Dursun için hak ihlali kararı

Ankara’da 2013’te Ethem Sarısülük için düzenlenen cenaze töreni sonrasında Dilan Dursun'un akrep denilen araçlardan yakın mesafeden gaz fişeğiyle vurulması hakkında Anayasa Mahkemesi hem yaşam hakkının hem de toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi

AYM’den Ethem Sarısülük’ün cenazesinde başından yaralanan Dilan Dursun için hak ihlali kararı

Ankara’da 2013’te Ethem Sarısülük için düzenlenen cenaze töreni sonrasında Dilan Dursun’un akrep denilen araçlardan yakın mesafeden gaz fişeğiyle vurulması hakkında Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. AYM kararında Dilan Dursun’un ağır yaralanması nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği ifade edilirken aradan geçen 9 senede soruşturmada sonuç alınamaması nedeniyle yaşam hakkının maddi ve usuli boyutunun ihlal edildiği belirtildi. AYM ayrıca toplantı ve gösteri hakkının da ihlal edildiğine hükmetti

Dilan Dursun’un yaralanmasının ardından kasten öldürmeye teşebbüsle yargılanan ve beraat eden polis Serkan Kurnaz’ın dosyası henüz istinaf aşamasında incelemedeyken Anayasa Mahkemesi, Dilan Dursun’un gaz kapsülüyle ağır bir şekilde yaralandığını ve yaralanmasının ardından hayatta kalmasında olay yerinde tesadüfen bulunan bir beyin cerrahının müdahalesine borçlu olduğunu ifade ederek yaşam hakkı yönünden ihlal kararı verdi. AYM, yaşam hakkının usulü boyutunu da değerlendirerek zırhlı aracın plakasının neden bulunmadığının soruşturulmadığını ve şüpheli polisin tespiti için görevli listelerinde titizlikle çalışılmadığını ifade ederek soruşturmadaki eksikliklerin usul yönünden ihlal olduğuna hükmetti. AYM kararında ayrıca, polis amirlerinin yargılama sırasında gönderdikleri görevli listelerinin farklı olduğu ve listelerin şüphelinin amirleri tarafından düzenlendiği ve olay anından sonra hemen soruşturma başlatılmadığı tespitlerine de yer verdi. Bununla birlikte kararda bir polis memuru hakkında açılan davanın da şüpheli listelerinde detaylı bir analiz yapılmaması nedeniyle etkili olamayacağı belirtildi.

AYM kararının ardından polis Serkan Kurnaz hakkındaki beraat kararı kesinleşirse hakkında takipsizlik kararı verilen diğer polisler yönünden soruşturma yeniden başlayacak.

Ne olmuştu?

Haziran İsyanı’nda Kızılay’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün Kızılay’da yapılmak istenen cenaze törenine saldıran polis Kurtuluş’a kaçan eylemcileri takip etti. Akrep diye anılan araçlarla biber gazıyla saldıran polis, Kurtuluş kavşağında yakın mesafeden Dilan Dursun’u gaz kapsülüyle vurmuş, başının arka kısmından ağır yaralanan Dursun bir süre yoğun bakımda kalmıştı.
Soruşturma sürecinde Dursun’u vuran aracın plakasının söküldüğü anlaşıldı. Aracın Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki akrep araçlarının fotoğrafları temin edildikten sonra Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne ait olduğu anlaşıldı. Ancak suçun üstünü örtme girişimi bitmedi.

Dursun’u vuran polislerin tespiti için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan 3 yazıya 3 ‘farklı’ yanıt geldi. Emniyet, görevli polislere ilişkin birbirinden çok farklı iki liste gönderdi. Araçlarda sabit gazcıların görevlendirilmediği ve anlık görevlendirme yapıldığı belirtilerek, “Görev yoğunluğu nedeniyle takviye gelen unsurların kaydı tutulmamıştır” denildi. Yazıda, “Araçlarda görev alan gazcı personelin kim olduğu tespit edilememiştir” denildi. Olay tarihinde araçlara anlık görevlendirme yapıldığı iddiası üzerine gaz kullanmaya yetkili polis memurlarının HTS kayıtlarını inceleyen savcılık olay yerinde polis memuru Serkan Kurnaz’ın olay yeri yakınında olduğunu tespit etti.

Bir karartma girişimi de kamera görüntüleri üzerinden yapıldı. Dursun’un vurulduğu yere caddenin tamamını kaydeden MOBESE kayıtları Savcılık tarafından Emniyet’ten istendiyse de Emniyet bir kameranın kayıtlarını vermedi. O kameranın kayıtları ise direnişçilerin yargılandığı davada mahkemeye delil olarak sunuldu. Durumun farkedilmesi üzerine avukatların talebiyle Savcılık Emniyet’ten bir kere daha istedi ve Emniyet vermek zorunda kaldı.

Dilan Dursun’u yaralayan ve yıllar sonra kimliği belirlenen polis memuru Serkan Kurnaz olayın üzerinden yedi sene geçtikten sonra mahkemede ifade verdi. Kurnaz, olay günü nerede görevli olduğunu hatırlamadığını ve Dursun’u kendisinin yaralamadığını iddia etti. Serkan Kurnaz daha sonra HTS kayıtlarına göre olay yerinde olmayacağına ilişkin bilirkişi raporuna dayanılarak beraat etti. Çok sayıda polis memuru hakkında ise şüphelinin Serkan Kurnaz olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur