Ankara’da üniversiteliler ulaşım zamlarını protesto etmek için turnikeden atladı

Ankara’da gençlik örgütleri toplu ulaşım ücretlerine gelen yüzde 50’ye yakın zammı metro turnikelerinden atlayarak protesto etti

Ankara’da üniversiteliler ulaşım zamlarını protesto etmek için turnikeden atladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım ücretlerine yüzde 50’ye yakın zam yaptı. EGO Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada 6,5 lira olan tam bilet ücretinin 9,5 liraya, 3,5 lira olan öğrenci bileti ücretinin 4,75 liraya ve 90 lira olan öğrenci abonman ücretinin 140 liraya çıktığını duyurdu.

Ulaşım zammının giderek kötüleşen hayat şartlarını daha da olumsuz bir noktaya getirdiğini ifade eden üniversiteliler, zam kararını protesto etti. Kızılay Metro İstasyonu’na gelen üniversiteliler zamları kabul etmediklerini ifade ederek turnikeden atladı.

Güvenlik şiddeti
Üniversitelilerin turnikeden atlamasının ardından metronun özel güvenliklilerinin şiddeti de başladı. Özel güvenlikler üniversitelileri darp etti, sıkıştrdı. Üniversitelilerin bindiği metronun hareket etmesine izin vermeyen güvenlikler, halkı da üniversitelilere karşı kışkırtmaya çalışarak “Onlar inmeden bu tren gitmeyecek” dedi. Üniversitelilerin ısrarıyla trenin kapıları kapandı ve hareket etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur