Ankara’da Tehlikedeki Avukatlar Günü eylemi: “Biz tehlikedeysek siz de tehlikedesiniz”

Ankara'da avukatlar hukuk örgütlerinin çağrısıyla 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar gününde Ankara Adliyesi'nden Ankara Barosu'na yürüdü. Yapılan açıklamada "Biz tehlikedeysek siz de tehlikedesiniz" dendi

Ankara’da Tehlikedeki Avukatlar Günü eylemi: “Biz tehlikedeysek siz de tehlikedesiniz”

Bugün 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar günü. 24 Ocak tarihinin dünya çapında bir anma ve farkındalık günü olarak anılmaya başlanmasının nedeni, Atocha Katliamı olarak nitelendirilen, 24 Ocak 1977 tarihinde dört avukat ve bir iş arkadaşlarının mesleklerini ifa ettikleri için Madrid’de bulunan Atocha 55 adresinde katledilmesidir. 2010 yılından bu yana 24 Ocak tarihi, her yıl bir ülkeye odaklanan ve odak ülkenin avukatlarının içinde bulunduğu duruma yetkililerin, kamuoyunun ve basının dikkatini çekmek için etkinlikler düzenlenen bir tarihtir. 2012 ve 2019’da odak ülkenin Türkiye olarak belirlendiği gün, bu yıl Afganistanlı avukatlara ithaf edildi.

 

Ankara’da Adalet İçin Hukukçular, ÇHD Ankara Şube, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, İHD Ankara Şube, Toplumsal Hukuk ve ÖHD Ankara Şube’nin çağrısıyla Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, sloganlarla Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ne yürüdü. Sık sık “Savunma susmadı, susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından bir açıklama yapıldı.

“Biz savunmanın sesiyiz”

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu’nun okuduğu basın açıklamasında şunları söyledi:

Bizler sadece onurlu bir şekilde yaşamak ve yaşanmasını sağlamak istiyoruz.

Baskıcı iktidarlar ise dünyanın her yerinde olduğu gibi mesleğimizin özgürlük alanını ellerinden geldikleri kadar daraltmaya, avukatlık mesleğini yok etmeye ve buna dair yasalar çıkarmaya, bizleri  tehdit etmeye devam ettiler.

Baroları bölmeye çalışıp, numaralı barolar yaratıp avukatı avukata hedef gösterdiler.

Hukuk tarihimizin her döneminde avukatlar tehlike altındaydı. Bu yüzden onurlu mücadelelerinden vazgeçmemeyi canları ile ödeyenler oldu. Tıpkı önceki başkanlarımızdan Avukat Muammer Aksoy ve Diyarbakır Barosu Başkanlarımızdan Avukat Tahir Elçi gibi.

Bu cesur insanlardan bir diğeri de hukukçu gazeteci Uğur Mumcu’dur.  Bugün haince öldürülüşünün yıldönümü olan Uğur Mumcu’yu da şu sözleri ile anmak istiyorum:

“İnsanlar niçin hapis yatar, niçin acı çeker? Niçin Ziverbey Köşklerinden, Otağ-ı Hümayun denen işkence karargahlarından geçer? Niçin? Bunun bir nedeni var. Daha iyi dünya, daha iyi demokrasi, daha iyi sosyal adalet, ekmek ve özgürlük için.”

Evet buraya Afganistan yönetimini uluslarası avukat hakları normlarına saygılı davranmaya çağırmak için de toplandık ama dünyanın tam ortasında, o normlara, uluslararası sözleşmelere imza atmış,  ülkemiz yönetimini de bu normlara ve hukuka  saygılı olmaya çağırıyoruz.

Ekmek ve özgürlük için, insanca yaşamak için,  adalet,  demokrasi ve daha iyi bir dünya için yaşamlarımızı ortaya koymaktan vazgeçmeyeceğiz.

Çünkü biz herkesin avukatıyız. Toplumun, bireyin, sesi olmayanın, sesi çıkmayanın, korkanın, güçten düşenin, hor görülenin, bir zamanlar var olan şimdi yok olanın, şimdi güçlü olanın belki yarın güçten düşecek olanın da sesiyiz.

Biz savunmanın sesiyiz.

Biz tehlikedeysek siz de tehlikedesiniz

Mesleğini yaparken tutuklanan, baskı ve tehdit altında olan , şiddete maruz bırakılan tüm avukatlar ile dayanışma ve birlik içinde mücadelemize devam edeceğimizi ilan ederiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur