Yeraltı ekonomisi: Cari açığı gayrimenkul satışı, borsa yatırımları, turizm ve ‘iyi komşuluk ilişkileri’ dengeledi

Cari dengenin beklentinin altında gerçekleşmesinde gayrimenkul satışı, borsaya yapılan yatırımlar, turizm gelirleri ve kaynağı belirsiz döviz girişindeki süreklilik etkili oldu

Yeraltı ekonomisi: Cari açığı gayrimenkul satışı, borsa yatırımları, turizm ve ‘iyi komşuluk ilişkileri’ dengeledi

Merke Bankası 2022 Ekim’e ait ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Merkez Bankası verilerine göre cari denge Ekim’de 359 milyon dolar açık verdi. Bu, son dört yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Ancak cari açık beklentinin de altında gerçekleşti.

Bloomberg anketinde beklenti açığın 1,6 milyar dolar olması yönündeydi. Beklentinin neredeyse beşte biri olarak kaydedilmesinde gayrimenkul satışı, borsaya yapılan yatırımlar, turizm gelirleri ve kaynağı belirsiz döviz girişindeki süreklilik etkili oldu.

Turizmde yüzde 60 artış

Turizm gelirinde artış geçen yıla göre dolar bazında yaklaşık yüzde 60 oranında. Geçen senenin ilk 10 ayında 21 milyar dolar olarak gerçekleşen turizm geliri, bu sene 33 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sadece ekimde 5 milyar dolarlık bir gelir var.

‘İyi komşuluk ilişkileri’ sürüyor

Net hata ve noksan olarak da anılan kaynağı belirsiz döviz girişi ise Ekim’de 660 milyon dolar oldu. Ocak-Ekim döneminde net hata noksan girişi 21 milyar dolar olarak kaydedildi. Üstelik 2022 Temmuz’da bu meblağ daha yüksekti. Turizm gelirleri adı altında bu miktar önemli ölçüde kesilerek bir ‘düzeltme’ yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’a verdiği röportajda kaynağı belirsiz döviz girişinde savaş bölgelerinden Türkiye’ye aktarılan paraların, yaptırımlardan dolayı finansal sistemlere erişemeyen Rusların nakit olarak Türkiye’ye soktuğu paraların, turizm gelirinin etkili olduğunu söylemişti. Üstelik kaynağı belirsiz döviz girişindeki artış, uyuşturucu ticaretinde Türkiye’nin trafiğinin arttığı iddialarının tartışılma sıklığının arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Borsa yatırımları artıyor

Portföy yatırımları 302 milyon dolar tutarında net giriş gösterdi. İktisatçı yazar Hayri Kozanoğlu, daha önce kaynağı belirsiz döviz girişiyle Borsa İstanbul’daki yükselişin paralelliğine dikkat çekmişti. Varlık barışı yasaları kapsamında artan sermaye girişlerinin bir kısmının Borsa İstanbul’daki çeşitli hisselere yatırıldığı düşünülüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur