Sendikalaştıkları için işten atılan madencilerden sanatçılara çağrı: “Eczacıbaşı’nı sıkıştırın, madencilerin tarafında durun”

Eczacıbaşı Holding'e bağlı Esan Madencilik'te sendikalaşmak istedikleri için işten atılan madenciler ve Bağımsız Maden-İş Sendikası sanat ve kültür camiasına seslenerek Eczacıbaşı'nın işçilerin haklarını gasp ederek kültür ve sanat etkinliklerini finanse ettiğini söyledi ve Eczacıbaşı'nı sıkıştırmalarını istedi

Sendikalaştıkları için işten atılan madencilerden sanatçılara çağrı: “Eczacıbaşı’nı sıkıştırın, madencilerin tarafında durun”

Eczacıbaşı Holding’e bağlı Esan Madencilik, Balıkesir Balya’da düşük ücret dayatmasına karşı sendikalaşmak isteyen 243 işçiyi işten attı.

İşten atılan madenciler ve Bağımsız Maden-İş Sendikası yöneticileri maden sahasının önünde direnişe başladı. Hukuksuz işten atmaya karşı direnişi başlatan madenciler, sanat ve kültür camiasına bir çağrı yaparak direnişlerine destek istedi. Eczacıbaşı’nın kurduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı aracılığıyla ‘sanata destek veren’ sermaye imajı çizdiğini ifade eden madenciler, “İşçinin kıdemine, ihbarına çökerek işçinin sendikalaşma hakkını gasp ederek “kültürlü” gözükmeye çalışıyor Eczacıbaşı grubu” dedi.

Eczacıbaşı’nı sıkıştırmalarını ve kendilerinden yana tavır almalarını isteyen eden madenciler, “Sadece öldüğümüzde değil direndiğimizde de madenciye sahip çıkmanızı talep ediyoruz” dedi.

Madencilerin açıklaması şöyle:

Balıkesir’in Balya ilçesinde bulunan Eczacıbaşı Esan Madencilik’e bağlı çinko ve kurşun madeninde 243 maden işçisi sendikaya üye oldukları için, haklarını aradıkları için, olmayan mücbir sebepler ve arazi koşulları gerekçe gösterilerek 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde haksız, hukuksuz bir şekilde işten atılmıştır.

Bu mesajı size Balya’daki madenin önünden yazıyoruz. Madenciler ve sendika yetkililerimiz bugün itibariyle geceli-gündüzlü madenin kapısında bekleme kararı almıştır. Hava soğuk ama dışarıda bizi ve çocuklarımızı açlık bekliyor. Hava soğuk ama birliğimiz ve dayanışmamız bizi güçlü tutuyor.

Dayanışmadan bahsetmişken…

Sevgili sanat insanları, tiyatrocular, film yazarları, senaristler, oyuncular, gazeteciler, Türkiyenin sanat ve kültür üreticileri, Eczacıbaşı 243 arkadaşımızın ceplerinden çalınanlarla sizi finanse ediyor. Madenci çocuklarının haklarından çalarak kültür taşıyıcısı ve koruyucusu bir sermaye grubu imajı veriyor.

Bu vicdansızlıktır, ahlaka uymaz. Hiçbir değere uymaz. İşçinin kıdemine, ihbarına çökerek işçinin sendikalaşma hakkını gasp ederek “kültürlü” gözükmeye çalışıyor Eczacıbaşı grubu.

Sendikamız en başından itibaren diyalogla çözüm istiyor. Esan yetkilisine de görüşme talebimizi ilettik. Yoksa kapısından hiç bir güç bizi ayıramaz.

Sevgili sanat, kültür, basın camiası sizden ricamız Eczacıbaşı’nı sıkıştırın, madencilerin tarafında durun, onların seslerini yaygınlaştırın. Eczacıbaşı’nın ikiyüzlü davranmaması gerektiğini haykırın. Bir destek tweeti atın. Eczacıbaşı yöneticilerini arayın bu durumu sorun. Vaktiniz olursa maden önüne gelin sıcak çayımızdan için.

Sadece öldüğümüzde değil, direndiğimizde de madenciye sahip çıkmanızı talep ediyoruz.

Sevgi ve saygılar…

Sanatçılardan destek

Madencilerin çağrısına bazı sanatçılar destek açıklaması da yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur