‘Patronlar kulübü’ çalıştayda, öğretmenler eylemde: “İçeride başarılardan bahsedecekler; sömürüden, güvencesizlikten bahsetmeyecekler”

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) düzenlediği çalıştay sırasında eylem yapan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, “Burada başarı hikayelerinden bahsedecekler ama sömürüden, güvencesizlikten bahsetmeyecekler” dedi

‘Patronlar kulübü’ çalıştayda, öğretmenler eylemde: “İçeride başarılardan bahsedecekler; sömürüden, güvencesizlikten bahsetmeyecekler”

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) “Öğrenen okul, güçlenen öğretmen” sloganıyla bir ortaöğretim çalıştayı gerçekleştirdi. Özel okul sahiplerinin oluşturduğu derneğin etkinliğine, okul sahipleri, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, akademisyenler davet edildi.

Irmak Okulları’nda gerçekleşen etkinlik sırasında Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası da bir eylem yaptı. Irmak Okulları önüne giden öğretmenler, ‘patronlar kulübü’ olarak gördükleri TÖZOK’un etkinliğinde kendilerine dayatılan kötü çalışma koşullarının, düşük ücretlerin ve taleplerinin görmezden gelindiğini ifade ederek taleplerinin yazılı olduğu bildirileri ‘uçak yaparak’ okul bahçesine attı.

Öğretmen Sendikası Genel Başkanı Eren Edebali, Irmak Okulları önünde yaptıkları eylemde şunları söyledi:

Başarı hikayelerinden, kişisel hayat hikayelerinden, yeniliklerden, dijital çağdan, öğretmenin kendini yenilemesi gerektiğinden bahsedilecek ama bir şeyden bahsedilmeyecek. Özel okullarda,  kurslarda, rehabilitasyon merkezlerinde sömürü var, bundan bahsedilmeyecek. Yasa dışı çalıştırmadan bahsedilmeyecek. Bunu dile getirmek, taleplerimizi ifade etmek ve patronların sömürüye kapı açan keyfiyetini protesto etmek için geldik.

Güvenliklerden engelleme girişimi

Irmak Okulları’nın güvenlikleri ise öğretmenleri engellemeye çalıştı. Öğretmenlerin konuşmasına ve video çekmesine engel olmaya çalışan güvenlikler, öğretmenleri okul önünden uzaklaştırmaya çalıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur