MGK bildirisinde kara harekâtıyla ilgili iddialı bir ifade yok

Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrasında yayımlanan bildiride Suriye'nin kuzeyine kara harekâtı yapılacağına dair iddialı bir ifade yer almadı

MGK bildirisinde kara harekâtıyla ilgili iddialı bir ifade yok

Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrasında bir bildiri yayımlandı. Toplantıda Suriye’nin kuzeyinde ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında yürütülen askeri operasyonlar konuşuldu.

Suriye’nin kuzeyinde yürütülen hava operasyonunu kara harekâtıyla desteklenme beklentisi vardı. Ancak toplantı sonrası yayımlanan bildiride kara harekâtı yapılacağına dair iddialı bir ifade geçmedi. Bunun yerine “gereken her adımın kararlılıkla atılacağı” gibi daha genel bir ifade tercih edildi.

ABD onay vermemişti

MGK öncesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Pentagon’un yaptığı yazılı açıklamada “Bakan Austin gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu ve Bakanlığın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü karşıtlığını paylaştı” denilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur