Kadıköy’de tutuklu yakınlarının eyleminde polis terörü: Abluka, işkence, gözaltı, basına engel ….

Hasta ve infazı yakılan tutukluların yakınları tarafından başlatılan adalet nöbetinin 39. haftasında polis terör estirdi. Eylemciler işkenceyle gözaltına alınırken gazetecilerin de görüntü alması engellendi. Polis HDP İstanbul İl Eş Başkanı ve eski milletvekili Ferhat Encü'ye tokat attı

Kadıköy’de tutuklu yakınlarının eyleminde polis terörü: Abluka, işkence, gözaltı, basına engel ….

Hasta ve infazı yakılan tutukluların yakınları tarafından başlatılan adalet nöbetinin 39. haftası, polis terörüne sahne oldu. Kadıköy’ün Söğütlüçeşme metrobüs durağı, Rıhtım Caddesi, Eminönü İskelesi başta olmak üzere çok sayıda sokağı binlerce polis ve gözaltı araçlarıyla sarıldı. Çok sayıda sokağa girişler de kapatıldı. Yürüyüş öncesi haber takibi yapmak için bekleyen gazeteciler ise sivil polisler tarafından bir süre takip edildi.

Eylem öncesindeki ablukaya rağmen toplanan tutuklu yakınları ise polisin şiddetine maruz kaldı. Kitleyi saran polis, gözaltına almadan önce eylemcileri yerde sürükleyip tekmeledi. Sonrasında ise çok sayıda kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı.

HDP İl Eş Başkanı Encü’ye tokat

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı ve eski milletvekili Ferhat Encü’ye tokat atarken, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve gazetecilere de cinsiyetçi küfürler etti. Ferhat Encu’ye polisin tokat attığı anı görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya gözaltına alınırken, muhabir Umut Taştan da yerde tekmelenerek işkence gördü.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atılmasını kınayan HDP, “Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmeli” diyerek yarın HDP Kadıköy İlçe Binası önünde yapacakları eyleme çağrı yaptı.

Gazetecilerin görüntü almalarına da engel olundu. Polisin işkencesi ve gazetecilere engeli, gazeteci Hayri Tunç’un kamerasına böyle yansıdı:

İzmir’de gözaltı sırasında kalp krizi

İzmir’de yapılan eylemde ise HDP Bodrum İlçe Eş Başkanı Mehmet Zahir Yaşar, kalp krizi geçirdi. Anjiyo olan Yaşar yoğun bakımda tutuluyor

Gençlik polis terörüne karşı sokakta

Polis terörüne karşı sokağa çıkan HDP Gençlik Meclisi “Gözaltılarla, tutuklamalarla, baskılarla bizi yıldıracağını düşünen ahmaklar, işkence tezgahına çevirmeye çalıştığınız sokaklar direniş alanlarımızdır” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur