HDP Eş Başkanları Buldan ve Sancar polis ablukası altında konuştu: “Çok az kaldı, yenileceksiniz, bu halk önünüzde diz çökmeyecek”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın da katılımıyla bugün 13.00'da Kadıköy İlçe Örgütü önünde yapılacak açıklama Kadıköy Kaymakamlığı'nca alınan yasak kararı gerekçesiyle henüz başlamadan polis ablukası ile karşılaştı. Buldan ilçe binası içinde, Sancar da polis barikatının dışında uzun süre bekletildi. Ancak iki saat geçtikten sonra basın açıklaması yapabilen Buldan ve Sancar, önceki gün onlarca tutuklu yakınının gözaltına alındığı ve HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encü'nün polis tarafından tokatlandığı saldırıya tepki göstererek, Encü'nün Roboski halkının ve İstanbul halkının iradesini temsil ettiğini, bu saldırıların da karşılıksız kalmayacağını söyledi

HDP Eş Başkanları Buldan ve Sancar polis ablukası altında konuştu: “Çok az kaldı, yenileceksiniz, bu halk önünüzde diz çökmeyecek”

Hasta ve infazı yakılan tutukluların yakınları tarafından başlatılan adalet nöbetinin 39. haftasında yaşanan polis terörü üzerine basın açıklaması yapmak isteyen HDP Eş Başkanları yine polis engeliyle karşılaştı.

Kaymakamlığın yayımladığı yasak kararı gerekçesi ile dün (18 Aralık) Kadıköy’de tutuklu yakınlarına saldırarak onlarca kişiyi işkenceyle gözaltına alan polis HDP İl Eş Başkanı ve eski milletvekili Ferhat Encü’ye de tokat atmış, görüntüler büyük tepki çekmişti.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da katılımıyla bugün 13.00’da Kadıköy İlçe Örgütü önünde yapılacak açıklama da Kadıköy Kaymakamlığı’nca alınan yasak kararı gerekçesiyle henüz başlamadan polis ablukası ile karşılaştı.

Basın açıklaması saati gelmeden ilçe binası önünü ablukaya alan polis basının bina önünde yaşananları görüntülemesini engellerken, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar ve Sezai Temelli’nin parti binasına gidişini de engelledi.

Polis kalkanları önünde uzun süre bekletilen Sancar polis ablukası altında gazetecilere açıklamalarda bulunduktan sonra, Eş Başkan Pervin Buldan, HDP milletvekilleri ve DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile birlikte “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla ilçe binasına girdiler.

Ancak iki saat geçtikten sonra basın açıklaması yapabilen Buldan ve Sancar, önceki gün onlarca tutuklu yakınının gözaltına alındığı ve HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encü’nün polis tarafından tokatlandığı saldırıya tepki göstererek, Encü’nün Roboski halkının ve İstanbul halkının iradesini temsil ettiğini, bu saldırıların da karşılıksız kalmayacağını söylediler.

Buldan, şöyle konuştu: “Biz bu atılan tokadın sadece Ferhat Encü’ye değil aynı zamanda Roboski halkına atıldığını özellikle belirtmek isteriz. Bu tokadı atanların bu ülkenin İçişleri Bakanı’ndan ve bu ülkeyi yönetenlerden, iktidardan, AKP hükümetinden cesaret aldıklarını da çok iyi biliyoruz. Atılan tokat Kürt düşmanlığının bir göstergesidir. HDP’ye yapılan düşmanlığın bir göstergesidir. Ama şunu da belirtmek isterim ki çok az kaldı, gideceksiniz, yenileceksiniz, Roboski halkı sizin önünüzde diz çökmeyecek, size boyun eğmeyecek, İstanbul halkı size boyun eğmeyecek. Ne yaparsanız yapın biz demokratik siyaset hakkımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu’ndan tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez!” diyerek HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yönelik bu muameleyi kınadığını belirtti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur