İstanbul Valiliği neyi soruşturduğunu şaşırdı: Polisin tokat attığı eski vekil Ferhat Encü suçlanıyor

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada “F.E. isimli şahıs” olarak andığı, Ferhat Encü’nün polise hakaret ettiğini ileri sürdü. Açıklamada Encü’nün sarf ettiği iddia edilen sözler ayrıntılı bir şekilde aktarılırken polisin Encü’ye tokat atması ise “gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntüler” ifadesiyle geçiştirildi

İstanbul Valiliği neyi soruşturduğunu şaşırdı: Polisin tokat attığı eski vekil Ferhat Encü suçlanıyor

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de hasta ve infazı yakılan mahpusların serbest bırakılması için yapılan eylemde polisin HDP eski milletvekili ve İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat atması ile ilgili olarak inceleme başlattı.

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada “F.E. isimli şahıs” olarak andığı, Ferhat Encü’nün polise hakaret ettiğini ileri sürdü. Açıklamada Encü’nün sarf ettiği iddia edilen sözler ayrıntılı bir şekilde aktarılırken polisin Encü’ye tokat atması ise “gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntüler” ifadesiyle geçiştirildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

Kadıköy Kaymakamlığınca; kamu güvenliği, huzur, asayiş ve esenliğinin olumsuz yönde etkilenebileceği, terör örgütü propagandası ve provokatif eylemler ile suç işlenmesine neden olunabileceği yönündeki bilgiler doğrultusunda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesi uyarınca Kadıköy Meydanında bugün yapılmak istenen izinsiz gösteriyi yasaklama kararı alınmıştır.

Kaymakamlıkça alınan karar, Kadıköy Meydanı’nda toplanan gruba tebliğ edilerek gösterinin sona erdirilmesi istenilmiş, karara riayet etmeyerek izinsiz yürüyüş ve gösteri yapmak isteyen şahıslara güvenlik güçlerimizce müdahalede bulunulmuştur.

Güvenlik görevlilerinin görev yapmasını engellemeye çalışan, görevlileri tahrik ederek, ‘…Partinin itleri, şerefsizler…’ şeklinde hakarette bulunan (F.E) isimli şahsa yapılan gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili inceleme başlatılmıştır.

İzinsiz gösteri yapan 70 kişi hakkında yakalama işlemi yapılmıştır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur