İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın davası hakimin tayini nedeniyle görülemedi

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın ilk duruşması, mahkeme hakiminin tayini nedeniyle görülemedi

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın davası hakimin tayini nedeniyle görülemedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı ve TİHV Kurucular Kurulu Üyesi Öztürk Türkdoğan, “devleti alenen aşağılamak” iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşması kapsamında bugün Ankara 24’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacaktı. Ancak hakimin tayininin çıkması ve yeni hakimin atanmaması gerekçesiyle yargılama yapılamadı. İlk duruşma için yeniden tarih verilecek.

Türkdoğan hakkında hazırlanan iddianamede, 24 Nisan 2017 tarihinde İHD’nin internet sitesinde yayınlanan “Adalet ve Hakikat İçin Ermeni Soykırımı’nın İnkarına Son” başlıklı açıklama suçlamaya delil olarak gösteriliyor.

Yapılan çağrı şöyleydi:

Ne olmuştu?

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’a, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak (TCK 301/1)” suçlamasıyla dava açıldı. Suçlamaya, “ihbar üzerine tespit edildiği” iddia edilen 24 Nisan 2017 tarihinde derneğin internet sitesinde yayınlanan “Adalet ve Hakikat İçin Ermeni Soykırımı’nın İnkârına Son!” başlıklı açıklama delil olarak gösterildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu açıklama için Türkdoğan hakkında “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama” iddiasıyla soruşturma izni istedi. Bakanlık ise suçlama konusu ifadeler kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama” suçlamasından soruşturma izni verdi.

İHD faaliyetlerine gönderme yapılan iddianamede, “Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş bir sivil toplum örgütünün Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin menfaatlerinin aleyhine çalışmalar yapmasının düşünülemez olduğu” belirtildi.

Soruşturma izninin aksine ısrarla “Türk milletini aşağılama” vurgusu yapılan iddianamede, “Açıklama ve iddiaların Türk milletini tarih önünde ve uluslararası toplumda küçük düşüren nitelikte olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk milletini alenen aşağılayıcı mahiyette olduğu, ifade hürriyetinin sınırlarının aşıldığı” iddiasıyla Öztürk Türkdoğan’ın cezalandırılması talep edildi.

İddianame Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur