“Geçinemiyoruz” isyanında gözaltına alınanlara açılan davalar devam ediyor: “Kadına yönelik şiddetin en büyük nedenlerinden biri de yoksullaşmadır”

İçlerinde Kadın Savunma Ağı'nın da olduğu sanıklar polisin kendilerini çembere aldıktan sonra halkın tepki göstermesine rağmen bir açıklama yapılmadan gözaltına alınmalarının hukuksuz olduğuna işaret etti. Dava 7 Nisan 2023'e ertelendi

“Geçinemiyoruz” isyanında gözaltına alınanlara açılan davalar devam ediyor: “Kadına yönelik şiddetin en büyük nedenlerinden biri de yoksullaşmadır”

“Geçinemiyoruz” diyenler geçen yıl 23 ve 24 Kasım tarihlerinde Türkiye’nin ve İstanbul’un dört bir yanında sokağa çıkmıştı. 24 Kasım günü Kadıköy’e gidenlerden gözaltına alınanlara ayrı ayrı davalar açıldı. Kadıköy’de Moda’ya inen yol üzerinden gözaltına alınan 18 kişiye açılan davanın ikinci duruşması bugün (9 Aralık) Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada savunmalarını veren sanıklar, ekonomik kriz koşullarında “geçinemiyoruz” demek için sokağa çıkmanın hayat pahalılığını protesto etmenin dava konusu olmasına tepkilerini dile getirdi.

İçlerinde Kadın Savunma Ağı’nın da olduğu sanıklar polisin kendilerini çembere aldıktan sonra halkın tepki göstermesine rağmen bir açıklama yapılmadan gözaltına alınmalarının hukuksuz olduğuna işaret ederek “Son yıllarda yaşanan kadın cinayetlerinin kadına yönelik şiddetin en büyük nedenlerinden biri de yoksullaşmadır” dediler.

Duruşmada ifadelerin alınmasının ardından dava 7 Nisan 2023’e ertelendi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur