EYT’de emekçilerin değil, patronların ‘kaygıları’ giderildi: Prim maliyet farkları silinecek, kıdem tazminatları için ucuz kredi sağlanacak

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le EYT düzenlemesi hakkındaki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecek olanların prim maliyet farklarının silineceğini ve emekli olacakların kıdem tazminatları için ucuz kredi sağlanacağını ifade etti

EYT’de emekçilerin değil, patronların ‘kaygıları’ giderildi: Prim maliyet farkları silinecek, kıdem tazminatları için ucuz kredi sağlanacak

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hakkındaki düzenleme bu ay Meclis’e gelmesi öngörülürken Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le düzenleme hakkında görüştü. Akkol, görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Akkol, patronların düzenlemeye dair ‘kaygılarını’ üç maddede özetleyip bu kaygıların da düzenlemede gözetilmesini talep ettiklerini ifade etti. Akkol, sundukları üç önerinin ikisinin Bakan Bilgin tarafından kabul edildiğini ifade etti. Akkol’un sunduğu üç madde ise şöyle:

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edeceklerin prim maliyetleri artıyor. Akkol, emekli olanların yüzde 80’inin çaışmaya devam etmek istediklerini, düzenlemeyle birlikte emekli olacakların da artacağını ifade ederek bu farkın giderilmesini talep ettiklerini ifade etti. Bakan Bilgin, bu farkın giderilmesi talebini kabul etti.

İkinci konu ise düzenlemeyle birlikte çok sayıda kişinin emekli olmasıyla birlikte kıdem tazminatı için gerekecek finansman sorunuydu. Akkol, Bakan Bilgin’le görüşmesinin ardından Kredi Garanti Fonu’ndan ucuz kredi sağlanacağını ifade etti.

Üçüncü olarak ise aynı işyerinden çok sayıda emeklilik talebinin olması durumunda zamana yayılması işverenler tarafından talep edildi. Ancak açıklamaya göre Bakan Bilgin bu konuda yorum yapmadı.

Emekçilerin kaygılarına kulaklar tıkalı

Patronların ‘kaygılarını’ tek görüşmede çözen Bakanlık, emekçilerin taleplerini duymazlıktan gelmeye devam ediyor. 696 sayılı KHK ile kamuda taşerondan kadroya geçen işçilerin iradeleri dışında emekli olmaya zorlanmasına karşı işçiler eylemler de yapmasına rağmen Bakanlık’tan bir açıklama gelmedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur