Erdoğan asgari ücrette sınıfını inkâr etmedi: “Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var”

Tayyip Erdoğan, asgari ücrete ilişkin, “Bakanımla işveren sendikası başkanıyla oturur, konuşur değerlendirmemizi yaparız, inşallah hayırlı bir adım atarız, neticeye varırız. Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur. Bizim sırtımızdaki küfe, 85 milyonun taşındığı bir küfedir” dedi

Erdoğan asgari ücrette sınıfını inkâr etmedi: “Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var”

Grup toplantısının ardından TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda TÜRK-İŞ’in yaptığı 9 bin liralık teklifle çıkmaza giren asgari ücret pazarlığına ilişkin şunları söyledi:

“Bakanımla işveren sendikası başkanıyla oturur, konuşur değerlendirmemizi yaparız, inşallah hayırlı bir adım atarız, neticeye varırız. Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur. Bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfedir.”

Daha önce de pek çok kez işçi sendikalarının taleplerini geri çevirirken benzer söylemlere başvuran Erdoğan, böylece yüksek asgari ücret zammı beklentisi içinde olanları da hayal kırıklığına uğratmış oldu.

20 milyonu aşkın kişinin ücretli çalışan olduğu Türkiye’de nüfusun çoğunluğunun geliri bütün ücretler açısından bir belirleyen olan asgari ücret zammına göre belirleniyor. Bu koşullarda yüksek zamdan endişe edenler Erdoğan’ın dediği gibi “85 milyon” değil. Ancak iktidara yakın sermaye grupları, özel olarak da MÜSİAD enflasyon oranlarında bir ücret zammı belirlenmesine karşı olduklarını söylemişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe de 2023 asgari ücretinin 500-600 dolar olması durumunda rekabetçiliklerini kaybedeceklerini savunmuş ve “Fiyat verenler çok hassas olmalı” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur