Cumartesi Anneleri 29 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, 923. haftada kendisinden 29 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya'nın akıbetini sordu. Taşkaya 1993 yılında devlet ve Bucak Aşireti işbirliğiyle kaybedilmişti

Cumartesi Anneleri 29 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu

Gözaltında kaybedilenlerin akıbetini soran ve adalet isteyen Cumartesi Anneleri, 923. haftada kendisinden 29 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu. Taşkaya için adalet mücadelesi eşi Sultan Taşkaya ve annesi Fatime Taşkaya ile başladı. 22 yıldır oğlunu arayan Cumartesi Annesi Fatime Taşkaya, 2015’te yaşamını yitirdi.

Hüseyin ve Sultan Taşkaya’nın çocukları bu mücadeleye katıldı.

Sultan Taşkaya, yapılan açıklamada “Çocuklarımız büyüyünce, yaşlanınca torunlarımız arayacak” dedi. Taşkaya’nın Siverek’te herkesin gözü önünde gözaltına alındığını ifade eden Sutan Taşkaya, “Herkes gördü, biz biliyoruz, tanıyoruz kimin götürdüğünü. Bize Galatasaray da yasaklandı, burada evlerimizde açıklıyoruz. Kemikleri bulana kadar, bir mezarı olana kadar vazgeçmeyeceğiz. Kemikleri bulunsun, katilleri yargılansın” dedi.

Ne olmuştu?

42 yaşındaki dört çocuk babası Hüseyin Taşkaya Siverek’te yaşıyor ve müteahhitlik yapıyordu. 90’larda tamamen Bucak Aşireti’nin hakimiyerinde olan Siverek’te ağır hak ihlalleri yaşanıyordu. Bu ihlalleri eleştiren Taşkaya, güvenlik güçlerinin ve Bucak Aşireti’nin hedefindeydi. Bu nedenle evini İstanbul’a taşıdı. Ailesini yerleştirdikten sonra yarım kalan işlerini tamamlayıp İstanbul’a dönmek üzere Siverek’e geldi ve amcası Mehmet Taşkaya’nın evinde yaşamaya başladı. Kısa bir süre sonra 6 Aralık 1993 tarihinde askerler, polisler ve Bucak aşiretine mensup korucular otuz araçlık konvoyla, Siverek’in Bağlar Mahallesindeki Mehmet Taşkaya’nın evine baskın yaptı. Evde bulunan Hüseyin Taşkaya gözaltına alındı ve askeri araca bindirilerek götürüldü. Gözaltına direnen akrabaları ağır biçimde darp edildi.

Ailesi Hüseyin Taşkaya’yı sormak için jandarmaya, emniyete, savcılığa, valiliğe başvurdu. Askeri yetkililer gözaltından kısa bir süre sonra Taşkaya’nın polisler tarafından götürüldüğünü söyledi. Emniyet ve valilik “Sedat Bucak’a sorun” dedi. DYP milletvekili, aşiret reisi-korucubaşı Sedat Bucak “Bizim ekip almış fakat devlete teslim etmiş; bundan sonra haberimiz yoktur, devlet biliyor.” dedi. Ailenin tüm giişimleri sonuçsuz kaldı, Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı olayı soruşturmak, suçu ve suçluyu açığa çıkarmak ve suçluların cezalandırılmasını sağlamak görevlerini yerine getirmedi. Taşkaya’nın gözaltına alınması, akrabalarının ve bütün mahallelinin tanıklığında gerçekleşmesine rağmen ailenin “soyut iddiası” olarak değerlendirdi ve herhangi bir delile ulaşılamadığını iddia ederek takipsizlik kararı verdi.

Hüseyin Taşkaya’nın kimler tarafından gözaltına alındığı belli olmasına rağmen etkin bir soruşturma yürütülmedi. Taşkaya’yı kaybedenlere suçlarını örtme ve sorumluluktan kaçma fırsatı verildi.

Geçtiğimiz temmuzda Urfa’nın Hilvan ilçesinin Tutumlu köyünde bulunan çok asyıda kafatası ve kemik, Urfa’da yakınlarını kaybedenleri yeniden harekete geçirdi. Taşkaya ailesi de İHD ve diğer kayıp yakınlarıyla 25 Temmuz 2022’de Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. DNA testiyle kemiklerin kime ait olduğunun tespit edilmesi istendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur