Çanakkale’de yaşam savunucuları maden projesinin iptalini istedi: “Defol Cengiz!”

Cengiz Holding’in Bayramiç ve Çan köylerinde açmak istediği ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesine karşı açılan davanın duruşması öncesinde açıklama yapan yaşam savunucuları "ÇED olumlu" kararının ve projenin iptalini istediklerini ifade etti

Çanakkale’de yaşam savunucuları maden projesinin iptalini istedi: “Defol Cengiz!”

Cengiz Holding’in Bayramiç ve Çan köylerinde açmak istediği ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesine karşı açılan üç ayrı davanın duruşması Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Davacı kurumların yanı sıra, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çanakkale Belediyesi CHP Grubu Başkanvekili Avukat Erdal Gezen, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Avukat Ali Aydın Çalıdağ, Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Hande Keskin, Tabip Odası Başkanı Ayşe Güneş, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi yetkilileri, Bayramiç ve Çan’dan köylüler de davaya destek olmak için basın açıklamasına katıldılar.

Halkın su kaynakları tehlike altında

Yapılan açıklamada ÇED Raporu içinde maden için su alması planlanan Hacıbekirler 1 ve 2 Göletlerinin projelerine ve çevre etkilerine yer verilmediğine dikkat çekilirken halkın su kaynaklarının tehlikeye gireceği ifade edildi. Söz konusu göletlerin bölgenin tarım arazileri için kullanılması gerekirken Cengiz Holding tarafından el konulmak istendiğini ifade eden yaşam savunucuları, açıklamayı şu sözlerle bitirdi:

Umuyoruz ki mahkeme yaşamdan yana karar verecek ve bilirkişilerin de belirttiği gibi Kazdağları ekosisteminde doğal ve kültürel varlıklar üzerinde geri dönüşsüz yıkım yaratacak Halilağa Bakır Madeni Projesini iptal edecektir.

Basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşmaya davacılarla birlikte yaklaşık yüz kişi katıldı. Bireysel davacılar, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’miz, Gülpınar Ekolojik Yaşam Derneği davacı köylülerin beyanlarından sonra TEMA Vakfı avukatı Ömer Aykul, Çan Çevre Derneği avukatı Ümran Aydın ve KEP Bileşenleri ve bireysel davacıların avukatı Burcu Özaydın beyanlarını verdi ve ÇED Olumlu kararının iptalini talep etti.

Duruşma tamamlanınca hakim kararın daha sonra açıklanacağını bildirdi ve salondan çıkıldı. Mahkeme çıkışında Adliye önünde avukatlarımız duruşma hakkında basına bilgi verdi ve kararın daha sonra açıklanacağını söyledi.

Yaşam savunucuları daha sonra süreci Çanakkale Halkı ile de paylaşmak için Çanakkale İskelesi’nde basın açıklaması yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur