Bakan Yanık’tan ‘iktidar aklama’ açıklaması: “Çocuk istismarı ve kadına şiddet siyasetin konusu değil”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gündemdeki çocuk istismarına ilişkin yaptığı açıklamada konunun 'siyaset dışı' olduğunu iddia etti. Yanık, tarikat ve cemaatlere duyulan tepkiye karşı da istismarın her zemin ve sınıfta olabileceğini, ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi

Bakan Yanık’tan ‘iktidar aklama’ açıklaması: “Çocuk istismarı ve kadına şiddet siyasetin konusu değil”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konuk olduğu A Haber’de gündemdeki çocuk istismarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yanık iktidarın sorumluluğunu, cezasızlık politikalarıyla istismarın sistematik bir nitelik kazandığı gerçeğini görmezden gelerek inkâr etti.

Ortaya çıkan haberle tarikatlara ve cemaatlere yönelik tepkinin de artmasının ardından Yanık, konunun ‘siyaset dışı’ olduğunu iddia etti. Yanık, “Kadına şiddet, cinsel istismar vakaları siyasetin konuları değildir. Bunlar siyaset üretilecek konular değildir. Bunu ortak, toplumsal bir mesele olarak kabul edip bununla nasıl mücadele ederizi konuşmamız lazım” dedi.

Her zeminde olabilirmiş

Yanık, istismarın her zemin ve sınıfta olabileceğini iddia ederek şöyle devam etti:

Dünyada yapılan araştırmalar bize şunu söylüyor, istismar ve şiddet vakalarında bir sınıfı ayırarak burda istismar ve şiddet olmaz diyemiyorsunuz. Her zeminde ve sınıfta olabilir. Üzerinde salvo yapılmaması gereken bir alandan bahsediyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur