Asgari ücretli ancak 29 metrekare ev kiralayabiliyor, her öğün için kişi başı 7 lira bile veremiyor

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin (BİSAM) raporuna göre yeni zamla birlikte asgari ücretle çalışan, eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan bir işçi ancak 29 metrekare ev kiralayabiliyor. İşçi İstanbul'daysa bu alan 17 metrekareye düşüyor. Her öğün için kişi başı ise ancak 6,8 lira ayırabiliyor

Asgari ücretli ancak 29 metrekare ev kiralayabiliyor, her öğün için kişi başı 7 lira bile veremiyor

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) yeni zamla birlikte asgari ücretin alım gücüne dair araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya göre eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir asgari ücretli, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 liralık gelirinden gıda için günlük ayırabileceği 82 lira ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının masraflarını karşılamak durumundadır. Buna göre asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6,8 liradır.

Söz konusu ailenin dışarıdan yemek hizmetlerine ayırabildiği tutar ise aylık 323 lira olacak. Buna göre aile fertlerinin dışarıda yapılmak zorunda olunan gıda harcamalar için ayrılabileceği tutar ise toplam günlük 10 lira olacak.

Ortalama 29 metrekare, İstanbul’da 17 metrekare

Endeksa.com veritabanı sonuçlarına göre Kasım 2022 tarihi itibari ile Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatı 58.6 liradır. Asgari ücretlinin kira (gerçek ve izafi kira) için ayırabileceği tutar ise sadece 1.700 liradır. Buna göre asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile ancak 29 metrekarelik bir daire tutabilmektedir. Asgari ücretli İstanbul’da ise ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabilecektir. O da fiyatlar değişmezse. Bunun alternatifi ise sağlıksız bir çevrede, kentsel donatı hizmetlerinin en az olduğu, deprem riski altındaki konutlarda yaşamaktır. Sefalet sadece sofrada değil, sağlıksız konutlarda da asgari ücretliyi bulmaya devam edecektir.

İş gidebilmek bile büyük maliyet

Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı bile büyük bir sorundur. İstanbul’da bir aylık abonman ücreti 602 liradır. Asgari ücretlinin ailesi ve kendisi için ulaştırmaya ayırabildiği pay 761 liradır. Yeni yılda ulaşıma gelecek herhangi bir artış, değil aile fertlerinin ulaşım masraflarını karşılamayı, asgari ücretlinin işe gidiş gelişini bile etkileyecektir.

Asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar aylık 74 lira her bir çocuk için 37 lira olacaktır.

BİSAM’ın raporunda kalem kalem giderler şöyle sıralandı:

Madde Grupları Harcama Tutarı (TL)
Gıda ve Alkolsüz İçecekler 2.610
Alkollü İçecekler ve Tütün 401
Giyim ve Ayakkabı 322
Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar 2.656
Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri 452
Sağlık 172
Ulaştırma 761
Haberleşme 294
Eğlence ve Kültür 155
Eğitim 74
Lokanta ve Oteller 336
Çeşitli Mal ve Hizmetler 272
TOPLAM 8.506

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur