Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara açılan davanın ilk duruşması görüldü. Dava 26 Nisan 2023'e ertelendi

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Antalya’da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis saldırısıyla gözaltına alınanlara açılan davanın ilk duruşması görüldü. Dün (30 Kasım) görülen davanın ilk duruşması saat 9.30’da başlayarak 23.00’e kadar devam etti. Duruşmada savunmalar yapıldı. Dava 26 Nisan 2023’e ertelendi. Duruşmanın ardından Antalya Kadın Platformu, saatler süren duruşma hakkında bilgi verdiği bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Geçtiğimiz Mart’ta dokuzuncusu gerçekleşen Feminist Gece Yürüyüşünde hukuksuzca ve darp edilerek gözaltına alınan 40 kadın ve LGBTİ+’nın ilk duruşması 30 Kasım Çarşamba günü görüldü.

Dava için belirlenen duruşma salonunda feminist gece yürüyüşünde orantısız güç kullanarak gözaltını gerçekleştiren polislerin beklemesi sanıklar ve avukatlarca protesto edildiğinden, hakim tarafından duruşma başlamadan dışarı çıkarıldılar. Buna rağmen sabah 09.30’da başlayıp akşam 23.00 civarında biten duruşma boyunca hukuksuz gözaltıyı gerçekleştirip fezlekeyi hazırlayan polisler kapıda adeta bir tehdit unusuru olarak beklediler.

Gözaltına alınan kadın ve LGBTİ+’lar savunmalarında; 8 Mart Feminist Gece yürüyüşünün gelenekselleşmiş olduğunu, bu sebeple her sene Türkiye ve dünyanın her yerinde herhangi bir kurumdan izin alınmaksızın yapıldığını, eylemin kadınların ve LGBTİ+’ların herhangi bir taciz ve şiddet görmeden özgürce geceleri sokaklarda yürüyebilmelerini temsil ettiğini ifade ettiler. Şiddetten ve hiyerarşiden uzak bu eylemlerin kadın ve LGBTİ+ şiddeti protesto etmek, kadın ve trans cinayetlerini, patriyarkal sistemi protesto etmek amacıyla bu eyleme katıldıklarını belirttiler. Mahkeme boyunca sanık olarak yargılanan 40 kişi yaşadıkları ağır polis şiddetinı, tacizini, hukuksuz çıplak arama ve orantısız güç kullanımını ifşa ettiler.

Son olarak; kopyala yapıştır bir iddianame ile yargılanan 40 kişi; asıl yargılanması gerekenlerin bu hukuksuz gözaltıyı gerçekleştiren olduğunu söyleyerek feminist mücadeleden geri durmayacaklarını tekrar ettiler. Hukuki açıdan hiçbir geçerliliği olmayan bu iddianame karşısında tarihi bir savunma gerçekleştiren avukatlar da sürecin hukuksuzluğunu gözler önüne serdiler.

Sanıkların beraat talebi reddedilirken, duruşma 26 Nisan 2023’e ertelendi. Bizler feminist mücadelemizin geri dönüşü yok demek için tekrar mahkemede olacağız.

Yargılanan kadınlar erkek egemen sistemin tüm baskılarına karşın “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” diyerek geleneksel olarak ÜÇKAPILAR da her yıl 8 Mart’ta buluşup en doğal haklarını savundular. Bundan sonra da hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye ve Feminist gece yürüyüşünden vazgeçmemeye kararlı olduklarını duruşmada da belirttiler.

Feministlerin dava çağrısı şöyleydi:

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur